Категории

10 рани знаци дека вашиот партнер ќе ви го скрши срцето

Новите врски се секогаш возбудливи, интригантни и страствени. Eдноставно се забавуваме со нашиот нов партнер и се обидуваме да гo запознаеме подобро без да го анализираме однесувањето на едни со други. Сепак, и покрај вашиот ентузијазам за вашата нова љубов, клучно е да обрнете внимание на она што се случува во текот на фазата ”совршен меден месец” – каде се изгледа совршено, бидејќи тоа може да воспостави добра основа за долготрајна врска.

Направивме список со 10 грешки во раните врски кои можат да бидат од големо значење за во иднина.

10. Вашиот личен живот го ставате во мирување.
На почетокот на врската, сакаме да го поминеме секој момент на будење со нашиот нов партнер – престануваме да комуницираме со старите пријатели и го напуштаме семејството за да можеме секогаш да бидеме достапни за некои заеднички активности секогаш кога партнерот ќе ни се јави или ќе ни испрати пораки.

Зошто е лошо: Може да започне само со откажување од одредени пријатели, но потоа ќе премине на промена на работните места, преселување во друга земја или губење контакт со вашите најблиски. Во овој случај, вашиот партнер може да го изгуби интересот за вас затоа што едноставно станавте сенка на вашето поранешно јас.

Како да го надминете тоа: Запомнете дека здравите односи секогаш вклучуваат одреден степен на независност, затоа обидете се да го поделите слободното време според правилото 50-30-20 – не повеќе од 50% со вашиот партнер, 30% со пријателите и семејството , и 20% сам.

9. Толерирате лошо однесување.
Непочитување на вашиот личен простор, правење бесчувствителни шеги, заканувајќи се дека ќе раскине со вас, давање предлози како да го подобрите вашиот изглед, именување со најразлични имиња, агресивни, секогаш да се појавува доцна, да биде залепен на телефон за време на состаноците, игнорирајќи ги вашите одбивања. .. Многу луѓе ги намалуваат овие црвени знамиња затоа што некои други аспекти од нивната врска се чини дека се добри.

Зошто е лошо: Ако премногу долго ги игнорирате овие предупредувачки знаци за идна токсична врска, еден ден може да сфатите дека вложивте многу од вашето време и енергија во некој што лошо се однесува со вас со години.

Како да го надминете тоа: Немојте да бидете премногу барани, само изразете ги своите очекувања на љубезен начин, како на пример: „Не можам да издржам кога некој секогаш доцни“ или „Би сакал нашите состаноци да бидат само ти и јас “. Ако ова не успее, веднаш бегајте и никогаш не гледајте назад.

8. Го изнесувате вашето минато искуство.
Некои работи е подобро да се остават во минатото. Ова ги вклучува вашите бивши, споредувајќи го вашиот нов партнер со нив и вашите стари навики поврзани со вашите претходни врски, без разлика како работите конечно завршија со нив.

Зошто е лошо: Премногу често спомнувањето на бившата може да биде навистина вознемирувачко за вашиот партнер. Тие може да започнат да се споредуваат со вашите претходни љубовници и ова ќе ја уништи вашата врска. Плус, ако континуирано го проценувате вашиот партнер против луѓето што доаѓале пред нив, тоа може да биде знак дека создавате неверојатно високи стандарди.

Како да го поправите тоа: Вашите минати врски се важни по тоа што тие ја обликуваат личноста што сте денес и можат да ви помогнат да разберете кои квалитети ги цените кај друга личност. Но, треба да се сеќавате на златното правило: „Никогаш не зборувајте за вашите бивши додека не се чувствувате сигурни во сегашната врска“.

7. Не зборувате едни со други.
„Ако мојата девојка или момче навистина ме сакаше, тие би знаеле што ми треба и ќе ми дадат“. Многу луѓе веруваат дека нивните партнери всушност можат да им го читаат умот. За жал, тоа не е точно, и ова е една од најсериозните грешки што луѓето ги прават во врската.

Зошто е лошо: Слично на избегнување конфликт, недостаток на комуникација може да доведе до чувство на конфузија и недоразбирање. И сите нерешени негативни чувства со текот на времето ќе се претворат во незадоволство.

Како да го надминете тоа: На почетокот, можеби е тешко и непријатно да зборувате за вашите желби и поплаки, но клучно е да го направите ова. За да ја направите врската трајна, бидете искрени со вашиот партнер за она што го барате. Не заборавајте да ја слушате и нивната страна – идеална ситуација е кога ќе можете да најдете совршена рамнотежа помеѓу зборувањето и слушањето.

6. Го идеализирате вашиот партнер.
Сите сме луѓе и сите понекогаш грешиме. Сепак, некои луѓе забораваат на тоа во совршените моменти, бидејќи сè уште ги носат очилата во розова боја и сметаат дека нивните партнери се чисто совршени суштества. Но, тие секогаш плаќаат за тоа подоцна.

Зошто е лошо: Ставањето на вашиот партнер на пиедестал само ќе ве подготви за разочарување во иднина кога ќе видите дека вашиот значаен е само човечко суштество, точно како вас.

Како да го поправите тоа: Избегнувајте нереално големи очекувања за вашите најблиски. Наместо тоа, обрнете внимание на начинот на кој тие се однесуваат кон другите луѓе – нивните пријатели, семејство, келнери во ресторани итн. Вашата нова љубов веројатно носи исти розово-затемнети очила како и вие кога се со вас, па ова ќе ви даде идеја за тоа кои се тие навистина.

5. Се преправате дека сте некој друг.
Ние секогаш сакаме да изгледаме подобро отколку што сме, затоа имаме тенденција да ги чуваме нашите не толку одлични квалитети подолго додека можеме, но знаеме дека ова не може да трае вечно. Исто така, сметаме дека сите наши мали бели лаги нема воопшто да влијаат на нашата врска, па затоа малку ја свиткавме вистината само за да му угодиме на партнерот или да избегнеме конфликт. И тогаш почнуваме да се прашуваме што сме згрешиле.

Зошто е лошо: Да чувате тајни од вашата сакана и да ги лажете од самиот почеток, може да изградите само поголеми лаги. Ако вашата нова врска се заснова на лаги, таа најверојатно ќе се распадне затоа што вашата врска била изградена врз невистини.

Како да го надминете тоа: Клучевите за здрава врска се искреност, взаемна доверба, почит и разбирање. Не дека треба да и кажувате на другата личност за секоја минута од вашиот живот, но не треба намерно да чувате нешто големо од нив. Лесно е да се разбере дали е тајна што ја чувате или е навистина незначителна работа – ако се чувствувате виновни што не зборувавте за тоа, тоа е тајна што подобро е да ја споделите.

4. Се обидувате да го контролирате вашиот партнер.
Обидите да се преземе контрола врз животот на вашиот партнер обично се знак дека имате сериозни проблеми со довербата. Ова вклучува чувство и постапување љубоморно, обид да се контролира однесувањето на вашиот значаен и постојано проверување на што сакаат.

Зошто е лошо: Ако сакате да го контролирате или коментирате секој потег што го прави другата личност, вашиот партнер може да почувствува дека се обидувате да го ограничите нивниот добро воспоставен личен свет и да ги елиминирате нештата што им се важни. Како резултат, може да завршите да ги оттурнувате.

Како да го надминете тоа: Запомнете дека не треба да испраќате текстуални пораки од 2 часот наутро на вашето момче или девојка само за да видите што прават и каде се наоѓаат. И не го разнесувајте телефонот на вашиот партнер секогаш кога тој не одговори на вашиот текст веднаш. Размислете добро – вие не сте родител на оваа личност, ако тој или таа е возрасна личност, третирајте ги како една.

3. Ги игнорирате најголемите разлики.
Да се ​​имаат слични основни вредности е од клучно значење за долготрајна и здрава врска. Сепак, повеќето луѓе ги игнорираат овие за време на фазата на совршенство и жалат за тоа подоцна, бидејќи работите како религијата, моралот, семејството, пријателите, кариерата и парите ја сочинуваат нашата личност и едноставно не можат да се избегнат во која било фаза од вашата врска.

Зошто е лошо: Иако ви се допаѓа истата музика и уживате да поминувате време едни со други, вакви работи може да бидат повеќе за страста, а не за сличен поглед на светот. Но страста не може да трае вечно и ќе мора порано или подоцна да ги проверите вредностите на вашиот партнер. Ако најдете големи разлики помеѓу вашите сопствени основни вредности и оние на вашиот партнер, вашата врска едноставно нема да работи.

Како да го надминете тоа: За да спречите разочарување во следните фази од вашата врска и да не си го трошите времето на љубовна врска што наскоро ќе ја снема, одвојте малку време за да разговарате за овие работи пред да тргнете напред.

2. Вие сте премногу приврзани.
Кога станува збор за нова врска, секогаш се обидувате да изградите силна врска со вашиот значаен партнер. Ова значи дека можете да ризикувате да станете премногу бедни или приврзани со вашиот нов партнер и да сакате да го поминете поголемиот дел од времето исклучиво со нив.

Зошто е лошо: Да не му дадете простор на партнерот без вас, само ќе создаде простор помеѓу вас двајца. Тие може да започнат да се чувствуваат како да ги задушувате, а тоа може да доведе до неочекувано однесување од нивна страна, вклучително и свртување кон други луѓе, па дури и измама.

Како да го надминете тоа: На луѓето им треба простор и треба да го разберете тоа. Значи, ако навистина сакате вашата врска да работи на долг рок, продолжете да бидете самоуверена и независна личност што сте биле пред да се сретнете со вашиот партнер.

1. Се движите премногу брзо.
Новите врски можат да се движат со огромна брзина на виорот – на почетокот имате пеперутки во стомакот секој пат кога сте со тој нов специјален некој, а потоа не можете да не фантазирате за вашата иднина заедно како двојка. Но, ако започнете да ги сликате своите идни деца, домашни миленици и куќата во која ќе живеете среќно, одеднаш успорете.

Зошто е лошо: Да се ​​посветите премногу рано, дури и ако вашиот партнер изгледа како „оној“, може да изврши непотребен притисок врз новата врска и вашата девојка или момче едноставно може да се исплаши. Покрај тоа, пребрзото движење може да предизвика да ги пропуштите сите ситници во кои можете да уживате на почетокот на вашата врска.

Како да го надминете тоа: Не прескокнувајте одредени чекори за врска. Сите тие се неопходни со цел вистински да се запознаете. Вашата прва вечера, прва расправија, прво патување надвор од градот – уживајте во секоја активност додека ги откривате сите скриени страни на личноста на вашиот партнер.

Како обично се справувате со проблемите што се појавуваат во вашата врска? Споделете го вашето искуство со нас.

Прегледи:
368
Категории:
Љубов и секс
Објавено на:
09.10.2020