10 знаци дека сте заглавени во еднострана врска

Луѓето имаат тенденција да завршат со себичен партнер затоа што толку многу копнеат по интимност, тие се подготвени да го направат сето емотивно кревање тешка тежина.

Психолозите предупредуваат дека едностраните врски имаат огромна штета врз емоционалното и физичкото здравје на една личност, што е резултат на постојан стрес и вознемиреност. Ако вашиот внатрешен глас ви дава знаци на предупредување, треба да застанете и критички да ја процените вашата врска.

Ние сакаме да ве потсетиме дека љубовта е двонасочна улица, а ние подготвивме список со знаци на предупредување дека вашиот партнер не е толку инвестиран во врската како што сте вие.

1. Вие секогаш иницирате планови за двајцата.
Ако не им испратите пораки или не им се јавите, можете да бидете неколку дена без контакт. Па дури и тогаш, сè што ќе добиете назад се суви одговори што ве прават да се чувствувате како да ги одвлекувате од нешто важно. Покрај тоа, го планирате секој состанок и ви претставува стрес кога треба да ги забавувате на истиот , како некако само да бидете заедно не е доволно добро. Заслужувате да бидете смирени исто како и вашиот партнер, не заборавајте на вашата вредност.

2. Се чувствувате како навистина да не го познавате вашиот партнер.
Никогаш не се отвориле за своето минато или ви побарале совет по тешкиот ден на работа. Вашите разговори обично се на многу ниско ниво на површина и се чувствуваат како оние што може да ги имате со непознат познаник. Па, како планирате да го поминете остатокот од животот со оваа личност ако не го знаете нивниот вистински карактер?

3. Се плашите да бидете сами.
Дали често се чувствувате како да не можете да споделувате проблеми со вашиот партнер и дали секогаш играте улога? Најверојатно, најдовте средна точка во вашата личност и расположение што им се допаѓа и вие останувате на тоа. Не ви е пријатно да бидете тажни или ранливи околу нив, бидејќи тие веднаш ќе се изнервираат и ќе ви кажат „преболете го тоа“. Запомнете, тие не ве заслужуваат најдобро, ако не се тука за вас во најлош случај.

4. Нивните потреби ги ставате над вашите.
Кога сте заедно, вие правите само што сакаат. Тие избираат филмови, ресторани и не се грижат за вашите интереси. Со текот на времето, почнувате да ја усвојувате нивната личност и да си кажувате себеси дека сè што сакаат да сторат е кул со вас. Не. Ако некое лице навистина ве сака, тие ќе ги поддржуваат вашите хобија и да ги прават работите во кои уживате, без да го нарекуваат „компромис“.

5. Вие секогаш правите изговори за нив.
Дали честопати се чувствувате непријатно за однесувањето на вашиот партнер пред вашите пријатели или семејство? Дали некогаш сте рекле: „Ох, тие се лошо расположени денес“ или нешто во тој контекст? Веројатно е дека го гледате вистинскиот одраз на вашиот партнер во очите на луѓето кои се блиски до вас. Мислите дека се чувствуваат лошо за вас, па сакате да докажете дека не се во право. Но, зошто се чувствувате така? Обидете се да разговарате со вашите пријатели, понекогаш надворешно мислење може да ве постави на вистинскиот пат.

6. Постојано се чувствувате емоционално исцрпено.
Правењето планови за двајцата и нивното одржување забавно е навистина исцрпувачко. Не е ни чудо што сте под стрес, давате толку многу без да добиете ништо назад. Мислите дека можеби ако испланирате неверојатен одмор или ако им дадете подарок за кој отсекогаш сонувале, конечно ќе добиете нешто за возврат. И кога тоа никогаш не се случило, се чувствувате разочарани и изневерени. Во суштина, се трудите многу за партнер кој не би потрошил ни 5 минути на правење да се чувствувате посебно.

7. Се плашите да ги вознемирите на кој било начин.
Не се чувствувате безбедни за вашата врска и продолжувате да шетате по лушпите од јајца околу вашиот партнер. Не сакате да кажете нешто погрешно или да ги вознемирите на кој било начин. Запрашајте се, зошто толку цврсто се држите до она што ви предизвикува вознемиреност? Мора да се чувствувате слободни да зборувате за проблемите во вашата врска на здрав начин. Избегнувањето од нив за доброто на вашиот партнер не ви носи ништо добро.

8. Чувствувате потреба да се извините кога не треба.
Дали често се чувствувате виновни и не разбирате зошто? Вашиот партнер може да биде главен рефлектор и да го сврти секој конфликт против вас. Ако некогаш сте се извиниле што сте биле премногу емотивни околу нив тогаш ова не е здрава врска. Еднаквите партнери не се однесуваат едни на други на тој начин.

9. Не можете да престанете да се запрашувате себеси.
Ако излегувате со некој што постојано ве тера да се сомневате дали сте доволно паметни, убави или смешни, тогаш сте со погрешна личност. Вие не треба да ги исполнувате очекувањата на вашиот партнер од вас, бидејќи ако тие се чувствуваат разочарани, тоа е нивниот проблем. Знајте дека не е вистинска љубов кога ќе пронајдете некој што ве тера да видите дека никогаш не ви било во ред.

10. Се плашите да заминете затоа што веќе многу вложивте во нив.
Знаете длабоко во себе дека оваа врска не е соодветна за вас, но не сакате да раскинете со партнерот затоа што сте им дале многу од вашето време и труд. Размислете за ова вака, колку подолго трае, толку повеќе се губите себеси. Не размислувајте за времето со нив како „изгубено“ или „потрошено“, размислете за тоа како можност за учење. Следниот пат, ќе ја знаете вашата вредност и ќе пронајдете точно што ви треба за да бидете среќни. Го почитувате вашето минато  само со тоа што ќе го ослободите своето идно.

Дали некогаш сте дале се во врска и не сте добиле ништо назад? Што стана пресвртна точка за вас?
Коментари

[fbcomments]