Категории

12 скапоцени камења што ги носеше принцезата Дајана и каде денес може да ги најдете

Принцезата Дајана од Велс беше жена која го привлече вниманието на британските медиуми повеќе од еднаш. Нејзините активности како член на Кралското семејство и нејзината хуманитарна работа секогаш беа во центарот на вниманието, а нејзиниот изглед никогаш не беше занемарен.

Прекрасниот накит беше совршен натпревар за нејзиниот стил кој засекогаш го потресе светот затоа што навистина ја пренесуваше нејзината личност. Начинот на кој таа носеше ѓердани, нараквици и додатоци беше елегантен и скромен во исто време. Денес, делови од нејзиниот одличен накит и колекција на скапоцени камења станаа вистински луксузни предмети и тие се безвременски симболи за кои сè уште се зборува.

Ние сакавме да и оддадеме почит на принцезата Дајана со истражување на историјата на некои нејзини додатоци со нашите читатели. Исто така, одвоивме време да ја дознаеме судбината на секое парче од нејзиното трагично заминување.

1. Веренички прстен од сафир и дијамант

2. Сафир обетки

3. Обетки во форма на пеперутка

 

4. Јапонски бисер-чокер од 4 реда

5. Приврзок / брош од пердув на принцот од Велс

 

6. Дијамантски и бисерни обетки од Јужно Море

 

7. Аквамарински прстен

8. Спенсер тијара

9. Нараквица Најџел Милн со бисери и дијаманти

 

10. Нараквица со златни мажетни со 2 камења

11. Тијара „Љубовнички јазол“

12. Обетки од бисер Колингвуд

Како што можеби сте забележавте, многу накит што го носеше принцезата од Велс им беше пренесен на партнерките на нејзините синови, односно Меган Маркл и Кејт Мидлтон. Очигледно, ова не е случајно. Според неофицијални информации, Дајана со својот тестамент приложила тајно писмо во кое се наведува нејзината желба целата нејзина колекција накит да им биде подарена на Вилијам и Хари. Се вели дека таа го сторила тоа за нивните идни жени да можат да ги носат парчињата. Затоа, се верува дека, на многу начини, нејзината желба сепак се исполнила и дека накитот бил правилно распределен меѓу нејзините потомци.