Категории

15 трикови и решенија кои ќе ве спасат во незгодни секојдневни ситуации

Во секојдневниот живот може да не снајдат многу незгоди во лош момент, да ви се расипе пеглата кога најмногу ви треба, да не можете да ги исчистите омилените чевли, да ви се заглави патентот итн. Ова се трикови и решенија за некои незгодни ситуации.

Погодете го бројот на фармерките, без да ги пробувате

Не знаеме како би се нашле во ваква ситуација, но не е на штета да го знаете и овој трик. Доколку ви ја собира раката од лактот до тупаницата, значи тоа е бројот за вас.

Велур кожата исчистете ја со леб

Бајатиот леб може да ви помогне да ги отстраните флеките од овие деликатни парчиња обувки.

Избегнете гужвање на облеката

Откако сте ги испеглале алиштата почекајте да се оладат. Ако ги наредите одма, додека се топли, повторно ќе се изгужваат.

Ако ви е расипана пеглата…

Закачете ги алиштата во бањата додека се бањате. Не ја врши работата како пеглата, но пареата ќе помогне да се исправат алиштата.

Исчистете ја лакираната кожа

За посебен сјај на обувките или другите модни додатоци од лакирана кожа употребете средство за чистење прозори.

Како да носите фармерки со чизми до глужд?

Не мора да ги пикате фармерките во чизмичките, подвиткувањето ќе ви даде подобар и модерен изглед.

Искинатиот џинс…

Иако е модерен, некои луѓе бараат солуција за искинатите фармерки, а ова им се неколку солуции

Справете се со заглавениот патент…

Употребете сапун или вазелин.

Извлечени конци на омилениот џемпер…

Ретко кој носи игла со кука, која е идеална за решавање на овој проблем. Доколку немате при рака, повлечете го материалот околу извлечениот конец неколку пати, би требало да се повлече и конецот.

Градник за фустан со гол грб…

Доколку е доцна да барате специјален градник за ваквиот фустан, без игрижа, има решение и за тоа.

Трик за закопчување на алката

Исчистете ја гумата на патиките

Едноставно некои дамки не сакаат да излезат, за нив може да ви се најде отстранува на лак за нокти.

За поубав мирис на обувките

Две кесички чај може многу да помогнат, еве како.

Продолжете го животот на омилените џемпери

Едноставно преку купување на соодветни закачалки, така што заоблените рабови добро ќе се прилагодат на џемперот и нема да го развлечат.

Втор живот за омилените штикли

Оштетената штикла можр да се поправи и повотрно да уживате во омилените чевли, како? На овој начин. 

Прегледи:
63
Категории:
Животен стил
Објавено на:
20.06.2016