Категории

23 ЦИТАТИ НА МЕГАН МАРКЛ ШТО ЌЕ ВЕ ИНСПИРИРААТ

Би се согласиле дека би можеле да го слушаме говорот на Меган Маркл по цел ден. Таа не само што е елоквентна и крајно подготвена, туку е и полна со мудрост – и да бидеме реални: сите би можеле да научиме по нешто од неа.

Од клучните животни лекции до важноста на борбата за правата на жените, Војвотката од Сасекс претставува една моќна жена многу пред тоа таа да се запознае со принцот Хари. Па затоа проследете ги најмоќните цитати на Меган и којзнае, можеби ќе ве инспирираат да го преземете тој огромен скок за  за кој размислувавте толку долго.

За животот

 • „Правете ги работите што ги уживате без причина. Знајте го вашето тело и како тоа работи и ќе бидете добри“.
 • “Како што стареете, станувате поудобни во вашата кожа и поудобно велејќи НЕ на нештата. Научив и дека да се каже НЕ е исто толку вредно како да се каже ДА. Тоа е нешто што, мислам, доаѓа со возраста и навистина имате чувство за вашата самодоверба. И, тогаш правите избори врз основа на тоа “.
 • „Градење силен тим околу вас е она што ќе ви донесе повисоко ниво на успех“.
 • „Земете ги работите со зрно сол и поудобно во вашата кожа. На вашата пауза за ручек, одете и земете свеж воздух. Не треба да го направите животот ваша работа. И јас треба да го најдам тој баланс за себе , исто така, … Мислам дека треба да заработите време за себе, така што работата да не стане сè-крај “.
 • ,,Не е доволно само да преживеете, нели? Тоа не е животната средина. Мора да напредувате, мора да се чувствувате среќни“.
 • “Треба да знаете дека сте доволни. Дека изгубените пет килограми нема да ве направат посреќни, толку повеќе шминка нема да ве направи поубави, дека сега иконската изрека од Jerry Maguire: „Ти ме комплетираш“, искрено, не е вистина. Вие сте целосни, со партнерот или без него. Вие сте си доволни сами на себе. “
 • „Не давајте ни пет минути ако нема да  дадете пет години“.
 • „Треба само да бидеме љубезни кон самите себе. Ако се однесуваме на начинот на кој се однесуваме кон нашиот најдобар пријател, дали може да си замислите колку подобар ќе беше светот?“
 • “Вие ја цртате својата кутија. Вие се претставувате такви како што сте. Вие го создавате идентитетот што го сакате за себе.”
 • „Го охрабрувам  секој од вас навистина да застане зад својата вистина, да се залага за она што е правилно – да продолжиме да се почитуваме едни со други“.

За правата на жените

 • „На сите треба да им се даде можност да го добијат образованието што го сакаат, но што е уште поважно, образованието што имаат право да го добијат. И за жените и девојчињата во земјите во развој, ова е од витално значење“.
 • „Кога жените ќе добијат соодветни алатки за да успеат, тие можат да создадат неверојатна иднина, не само за себе, туку и за оние околу нив“.
 • „Да, правото на глас на жените е за феминизам, но феминизмот е за праведност“.
 • „Мислам дека кога ќе ги тргнете сите слоеви, како луѓе, а особено како жени, можеме да најдеме длабока врска едни со други и заедничко разбирање“.
 • „Секоја девојка има потенцијал. Таа има ветување. Таа има право да учи, има право да се слушне, има право да игра и да открива. Право да биде точно она што е“.
 • “Со слава доаѓа можност, но исто така вклучува и одговорност – да се залагам и споделувам, помалку да се фокусираме на стаклените влечки и повеќе на туркање низ стаклените тавани. И, ако имам доволно среќа, да инспирирам”.
 • „Може да бидете жена која сака да изгледа добро и сепак да застанете на еднаквоста на жените“.
 • „Мислам дека најголемиот дел од тоа да се биде шеф во канцеларија, дома или каде и да одите е само да ја знаете вашата вредност. Важно е да ја флексирате вашата интелектуална моќ. “
 • „Жените кои имаат сила навистина да застанат за нешто што знаеле дека треба да се направи е најдобриот пример без оглед колку и да се чувствувате мало, без оглед колку ниско може да се чувствувате на скалилата или тотемскиот столб, без оглед на тоа каква боја на кожа сте и сте без оглед на кој пол сте, имате глас и сигурно имате право да зборувате за тоа што е правилно “.

За нејзините филантропски напори

 • “Ако има грешка, ако има недостаток на правда и постои нееднаквост, тогаш некој треба да каже нешто. И, зошто да не бидам тоа јас?”
 • „Одразот на тоа од каде потекнувам ми помага да го ценам и да го балансирам она што го имам сега. Јас сум родена и израсната во Лос Анџелес. Мајка ми беше клинички терапевт и имав многу вреден татко, директор за телевизиско осветлување којшто секојдневно работеше. Мајка ми ме воспита да бидам глобален граѓанин, со отворени очи кон понекогаш сурова реалност “.
 • „Никогаш не сум сакала да бидам дама која оди на ручек; отсекогаш сум сакала да бидам жена која работи“.
 • „Во свет што може да изгледа толку агресивен, конфронтативен и опасен, треба да знаете дека имате моќ да го промените тоа“.