Категории

Трикови како јајцата да не пукнат додека ги варите и фарбате

Осум трикови како да подготвите совршени велигденски јајца.

Секоја година во пресрет на Велигден, повеќето луѓе што сликаат јајца имаат исти дилеми – колку долго треба да се готват, што ако пукаат и ако не се лупат убаво? И нема домаќинка која не се соочила со овој проблем за време на готвењето и боењето на велигденските јајца.

Затоа, прочитајте ги овие совети кои ќе ви помогнат да готвите совршени велигденски јајца!

Јајцата пукаат помалку за време на готвењето ако се свежи. Лесно ќе ја одредите нивната свежина. Ставете едно јајце од пакетот во чаша вода. Ако потоне, свеж е. Јајце што стои долго време во продавницата нема да потоне. Друга важна работа е цврстината на школка. Се одредува според бојата.
Школката од јајцето треба да биде неповредена за да можете убаво да ги насликате сите и да имате убави јајца на велигденската трпеза.

Белите јајца имаат потенка лушпа од потемните. Ако имате намера да ги насликате во кромид, изберете потемни. Белките се подобри за посветли бои, но ризикот од пукање при готвење е поголем. Извадете ги јајцата од фрижидерот два до три часа пред да ги насликате. За готвење, најдобро е да ги одржувате на собна температура. Ако готвите ладни јајца, голема е веројатноста дека ќе попуштат поради ненадејната промена на температурата. Важно е да ги ставите во млака вода, и само тогаш на шпоретот. Варете ги во големо тенџере. Не ставајте ги едно над друго и оставете малку простор меѓу нив. На тој начин, тие нема да се судрат едни со други кога водата ќе почне да врие.

Гответе ги јајцата на средна температура, бидејќи на тој начин е помала веројатноста за пукање. Имено, силното вриење ги придвижува јајцата, па тие удираат по wallsидовите на шерпата и полесно се кршат. Бидејќи водата испарува за време на готвењето, ја додавате така што шерпата е секогаш полна со вода. Додадете сол во водата во која ги готвите јајцата. Ставете две лажици сол во два или три литри вода. Ако се скрши јајце, белките нема да истекуваат, туку брзо ќе коагулираат. Не можете да тропнете со такво јајце, тоа не е ни подарок, но сепак ќе изгледа убаво.

Пробајте го трикот со крпа и сода бикарбона. Ставете ја крпата во големата шерпа што сте ја поставиле за готвење, нежно распоредете ги јајцата што ќе заземат простор помеѓу наборите. Наполнете го тенџерето со вода и додадете четвртина лажичка сода бикарбона. Преклопете крпа над јајцето. Вклучете ја ринглата на средна топлина и почекајте водата да започне да врие, а потоа намалете ја топлината малку повеќе и варете на тивок оган додека не се подготвени јајцата.