Категории

Како да спречите пребрзо мастење на косата – Корисни совети од познати фризери

Мрсната коса понекогаш е токму таква, а понекогаш е одраз на навиките што ги практикуваме. Маснотиите или себумот се производ на лојните жлезди. Ова е мрсна, восочна супстанција која всушност е корисна за коса. На тој начин, косата е заштитена од надворешни влијанија и пукнатини.

Меѓутоа, кога производството на себум станува прекумерно поради некоја причина, косата е мрсна веќе седи следниот ден по миењето. Ако сакате здрава и силна коса, овие четири навидум безопасни фризури треба да се избегнуваат.
Се разбира, типот на коса игра многу важна улога овде. На пример, силната кадрава коса е побавно да се измасти отколку правата и тенката, или барем така изгледа.
Ако имате коса што брзо се масти, тогаш знаете каква болка е и колку е досадна кога, тукушто ја измивте и треба да одите некаде, а таа е веќе нечиста. Во тој случај, ќе бидете среќни со тврдењето на фризерот Мишел Денис, која тврди дека успеала да ја тренира косата за да не се масти осум недели.

Таа верува дека единствената причина зошто луѓето имаат суви краеви или мрсна коса е тоа што ја мијат премногу често.

– Не можам да ја мијам косата осум недели! – вели оваа мајка на три деца во видеото што го објави на TikTok, а потоа споделува совети како да ја научите косата да се масти помалку.

Првиот чекор е да го поместите денот кога ќе ја измиете косата ден -два напред. Ова значи, на пример, ако ја миете косата секој втор ден, сега почнувате да ја миете секој трет ден.

– Мора да бидете упорни и да продолжите така неколку месеци. И само продолжете полека со текот на времето, додавајќи еден ден помеѓу миењето. Кога косата се прилагодува, додајте еден ден помеѓу миењето најмалку шест месеци.

Мишел вели дека процесот може да трае со месеци или години, па истакнува дека трпението и истрајноста се клучни.

Многу луѓе го коментираа нејзиното видео, па некои открија дека ја мијат косата еднаш неделно, а некои еднаш на секои десет дена
-„Не можам повеќе од тоа, се чувствувам валкано“.

– Ја миев косата секој ден, сега ја мијам еднаш неделно и разликата е огромна – напишала една жена.

Прегледи:
863
Објавено на:
08.08.2021