Категории

Есенска нега на кожата – Што треба да применувате

Не треба да ве потсетуваме дека секоја сезона „бара“ посебна нега на кожата. Верувајте, ова не е трик на маркетинг експертите за кои индустријата за убавина заработува. Напротив, тоа е вистинска потреба оправдана со повеќе причини.

Греењето со помала влага во воздухот сигурно ќе доведе до чешање на кожата, егзема, црвенило. За да го избегнете сето ова, особено ако веќе имате сува кожа, треба да ја прилагодите вашата рутина за убавина.

Побогат крем за лице
Кога температурите се високи (пролет и лето) кремите за лице имаат посветла текстура, без масло или слични потешки состојки, но не се за есен и зима. Наместо тоа, барајте креми со подебела текстура со состојки како керамиди, есенцијални масни киселини кои природно се наоѓаат во кожата, но треба да се обноват во постудените месеци. На пазарот ќе најдете цела низа други креми наменети за употреба во текот на есента и зимата, и најдобро е да се консултирате со експерти за изборот.

Редовна употреба на лосион за тело
Она што важи за кожата на лицето, важи и за кожата на телото. Како што веќе споменавме, недостатокот на влага во воздухот ја суши кожата и потенцијално доведува до чешање и црвенило. За да ги избегнете овие појави на остатокот од телото, треба да го зголемите степенот на хидратација. Со други зборови, нанесете го лосионот за тело барем еднаш дневно, веднаш по туширањето за полесна апсорпција.

Бидете внимателни со пилингот
Како што времето станува постудено, пожелно е поретко да се користат производи што содржат „поагресивни“ состојки, како што се ретиноиди и гликолни киселини. Затоа, ова не значи дека воопшто не треба да ги користите, туку само треба внимателно да ги погледнете реакциите на вашата кожа и можеби да дадете можност за благ механички пилинг.

Размислете за додатоци
Поговорката дека убавината доаѓа одвнатре не е клише, а фармацевтските компании тоа го знаат многу добро, ставајќи ги на пазарот сите разновидни и квалитетни додатоци кои го хранат нашето тело и, меѓу другото, ја прават нашата кожа поздрава и поубава.

Инвестирајте во хидратантен крем
Овој чекор обично е резервиран за професионалци за убавина, а навлажнувачите не се толку популарни во нашите области како во западните земји. Причините за купување, велат оние што одлучиле за тоа, се прилично едноставни – ако го вклучите греењето, воздухот станува сув, исто како и кожата на телото. Со други зборови, хидратантниот крем ќе помогне да се хидрира кожата, но и да го олесни дишењето.

Прегледи:
121
Објавено на:
17.10.2021