3 СМУТИ СО ТРИ СОСТОЈКИ

Многу луѓе сакаат смути, но не секогаш имаат волја да ги подготвуваат. Но што ако ви требаат само три состојки? 

Јагоди + јогурт + кокос

Ставете 8 јагоди (смрзнати или свежи), 1/2 јогурт или кефир, 1/2 кокос (кокосово брашно) во блендер. Бледнајте додека не добиете единечна смеса.

Екстра: По желба додадете јатки, малку цимет, или ленено семе.

2

Кељ + ананас + јогурт

3

Ставете 1/2 шолја кељ (свеж или смрзнат), 1/2 шолја ананас, 1/2 шолја јогурт и 1/4 шолја вода во блендер. Бледнајте додека не добиете единечна смеса.

Јаболко + спанаќ + ѓумбир

5

Ставете 1 јаболко (нелупено, исечено на парчиња), 1/2 шолја спанаќ (смрзнат или свеж), 1,5cm лупен, свеж ѓумбир (исечкан на мали парчиња), и 1/2 шолја вода во блендер. Бледнајте додека не добиете единечна смеса.

Екстра: Додадете половина авокадо или свеж сок од лимета.

6
Коментари

[fbcomments]