3 вкусни рецепти со овесни снегулки

Во последно време од сите страни слушaме дека јаглехидратите треба да се избегнуваат за доручек, и дека најдобра комбинација се масти и протеини. Но има и индивидуални ставови дека јаглехидратите во форма на овесни снегулки се фантастична опција за доручек.

Овесните снегулки се одличен извор на комплексни јаглехидрати и влакна, а покрај доручек, може да се конзумираат како оброк пред тренинг. Во 100гр овесни снегулки има 350kcal. Доволно е да се внесе 40 – 60 грама на оброк. Овесните снегулки се идеална неутрална база за безброј вкусни комбинации и ја оправдуваат тезата дека здравата кујна може да биде интересна и вкусна. Пробајте ги трите рецепти со овесни снегулки кои ги препорачуваат Polleo Sport експертите.

ЗДРАВИ ПАЛАЧИНКИ:

Состојки:

 • 75 гр овесни снегулки
 • 3 јајца
 • банана
 • мала лажичка сода бикарбона
 • мала лажичка цимет
 • 30 гр протеин по желба

Припрема:

Сите состојки во миксер измешајте ги и печете ги на веќе загреана тава. Палачинките печете ги како американски палачинки, 1-2 минути на една страна и 20-60 секунди на другата страна. Палачинките може да ги јадете со путер од кикирики, протеински крем или сируп од тројно чоколадо/рафаело со 0 калории од Polleo Sport.

МАФИНИ СО ОВЕСНИ СНЕГУЛКИ:

Состојки:

 • 120 гр овесни снегулки
 • 2 јајца
 • 2 банани
 • 2 лажички прашок за пециво
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажичка цимет
 • 4 дл бадемово млеко

Припрема:

Бананите згмечете ги и додадете ги во јајцата и бадемовото млеко. Смесата додадете ја во сувите состојки и измешајте. Потоа ставете ја во калапи за мафини и на врвот додадете овошје, црно чоколадо или јаткасти плодови. Печете 20 – 25 минути на 180°.

ОВЕСНИ КОШНИЦИ:

Состојки:

Кошници

 • 120 гр овесни снегулки
 • 2 лажици мед
 • 2 банани
 • 1 лажичка цимет
 • 1 лажица мелени ореви
 • малку сол

КРЕМ

 • 4 лажици јогурт
 • пола цеден лимон
 • 1 лажица чиа семе
 • кора од лимон

ПРОТЕИНСКИ КРЕМ

 • 4 лажици грчки јогурт
 • дозерка протеин од ванила или јагода

Припрема:

Згмечете ги бананите и поврзете ги со другите состојки. Смесата ставете ја во калапи за мафини и печете 15 мин на 180° – со тоа ќе направите кошнички. Кошните наполнете ги со крем по избор и додадете овошје по желба.
Коментари

[fbcomments]