4,5 милиони цвеќиња кои цветаат во јапонскиот парк изгледаат како бескрајно сино море

Цветовите се симболи на љубовта, убавината и чистотата и луѓето отсекогаш ги обожавале. Дури и само еден цвет носи голема радост, но замислете ја експлозијата на чувства што ја предизвикува бескрајно цветно поле! Цветовите се многу важни во јапонската култура и таму има бројни огромни цветни полиња. Голем број меѓународни, како и локални туристи, сакаат да ги посетуваат овие разнобојни градини и да и се воодушевуваат на убавината на цвеќето.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Japan Nikon  大輔 (@daisuke_clover) on

Ако некогаш одите во Јапонија, погрижете се да не ја пропуштите можноста да го посетите Хитачи паркот крајбрежјето. Само два часа оддалечен од Токио, и распространет над 190 хектари, тој е богат со разни цветни атракции. Местото има и забавен парк, патеки за вежбање и велосипедизам. Паркот е богат со бројни различни сезонски цвеќиња, како милион нарциси, рози и 170 сорти лалиња, но кон крајот на април и средината на мај, станува магично место, исполнето со прекрасни сини цветови.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 国営ひたち海浜公園【公式】 (@hitachikaihin) on

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jepangraphy🇯🇵🇮🇩 (@jepangraphy) on

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Japans reisbureau in Amsterdam (@tojapan.nl) on
Коментари

[fbcomments]