4 работи коишто не треба да ги консумирате за појадок ако сакате да ја намалите својата тежина

Ако го започнете утрото без калории и шеќери, цел ден ќе се чувствувате гладни и ќе копнеете за нездрави грицки.

Процесот на стареење има многу придобивки. Со годините стануваме попаметни и посигурни. Кога децата ги напуштаат семејните домови, луѓето обично имаат повеќе пари и време за себе. Сепак, позитивните ефекти не можат да се припишат на забавување на метаболизмот. За жал, во овој случај, природата е често немилосрдна и многу навики што се практикуваат со години почнуваат да резултираат со зголемување на телесната тежина.

За среќа, никогаш не е доцна за промена, и бидејќи појадокот е најважниот оброк во денот, вреди да се започне со него. Еве ги 4-те најлоши оброци кои не треба да ги консумирате наутро.

Овошни сокови

Не е важно дали сте ги купиле во продавница или сте ги направиле во домашен соковник. Секој овошен сок содржи многу калории без протеини и здрави масти кои ни даваат чувство на ситост. Се разбира, треба да се пијат сокови поради нивните вредни витамини, но наутро вреди да се прескокнат. Ако сакате да ја намалите тежината, протеинскиот коктел или здравиот појадок со чаша вода и лимон за да го стимулира варењето, дефинитивно ќе биде подобро.

Коктели со овошје

Во овој случај, тоа е слична ситуација како и во претходниот пример. Овошјето е многу здраво, но тоа не ни дава протеини и здрави маснотии, што прави брзо да се чувствуваме гладни. Ако апсолутно сакате да пиете коктели наутро, додадете протеински прав, јогурт или млеко од соја и малку маснотии во форма на авокадо, ореви, путер од кикирики, семиња чиа или мелен лен. Исто така вреди да се додаде и малку зелка или спанаќ.

Слатки житарици за појадок

Наспроти она што го тврдат производителите: житарките за појадок не се здрави. Оваа брза, лесна и удобна опција е полна со празни калории и шеќер. Постои недостаток на растителни влакна, протеини и здрави масти. Се разбира, не сите житарици и снегулки се исти, па ако го купите оној чиј состав би го воодушевил и најсложениот диетичар – сè е во ред. Сепак, ве предупредуваме дека ќе биде многу тешко да се најде таков производ на првата полица. Дури и ако успеете, вреди да додадете неколку ореви и бобинки на нив. На овој начин ќе го збогатите вашиот појадок со масти и растителни влакна.

Крофни, кроасани и колачи

Сите овие производи се направени од преработено брашно, бел шеќер и ефтин путер. Ако сакате торта, направете ја сами и јадете за попладневна ужина. Никогаш не го пополнувајте утринското кафе со миризлив бисквит за печива.
Коментари

[fbcomments]