Категории

4 рецепти за ДЕТОКС ВОДА кои ќе ви помогнат на патот до рамен стомак

Можете лесно да подготвите вода за детоксикација дома на многу различни начини и да користите комбинација од омиленото овошје, зеленчук и билки.

Бидејќи таквата вода се прави исклучиво со додавање на ароми, а не со сок или шеќер, водата за детоксикација содржи многу малку калории. Ова го прави популарен пијалок во режимите за детоксикација. Подготовката на вода за детоксикација дома е многу едноставна. Едноставно исечете ги состојките и додајте ги во топла или ладна вода, во зависност од вашите преференции. Колку повеќе состојки користите, вкусот ќе стане посилен.

Ако направите ладен пијалок, можете да ја оставите детоксикационата вода во фрижидер 1-12 часа за да ги впие вкусовите, правејќи ја вашата вода многу поароматична. Доколку ја оставите водата да стои долго во фрижидер, задолжително отстранете ги состојките за да не почнат да се распаѓаат.

Еве четири одлични рецепти за детоксикација на водата кои ќе направат вашето тело да се чувствува полесно и ќе го подигне нивото на енергија.

1. Вода со ѓумбир и нане

Состојки:

 • 1 краставица, тенко исечена
 • 2 свежи, излупени корени од ѓумбир
 • 2 лимони
 • 10 до 12 листови свежо нане
 • прстофат хималајска сол
 • капка есенцијално масло од пеперминт
 • 3 литри вода

2. Вода со краставици и лимон

Состојки:

 • 1/2 краставица
 • 1 лимон
 • неколку гранчиња нане
 • 1/2 литар вода

3. Вода со ананас

Состојки:

 • 1,5 dcl исцеден ананас
 • неколку парчиња лимон
 • 1/2 литар вода

4. Вода со јагоди и босилек

Состојки:

 • 10 свежи јагоди
 • 2 парчиња лимон
 • исцеден сок од половина лимон
 • неколку листови свеж босилек
 • 3 литри вода
Прегледи:
143
Категории:
Uncategorized
Објавено на:
19.03.2022