Категории

5 корисни совети како да ги намалите пегите на кожата на природен начин

Прекумерното производство на меланин е честа причина за хиперпигментација, пишува Bright Side. Ова може да се случи по изложување на сонце или бременост кога се менуваат нивоата на хормони. Затоа може да биде незгодно ако сакате да се ослободите од темните дамки.

Ова се начини на кои можете природно да ја намалите пигментацијата и да добиете сјајна кожа.

1. Нанесете црвен кромид
Црвениот кромид може да дејствува како белење. Студијата покажа дека овој зеленчук може да го блокира дејството на клетките што доведува до вишок пигментација. Во основа, кромидот може да биде добар домашен лек ако сакате да ги направите темни дамки на лицето помалку видливи. Постои лесен начин да го користите. Земете црвен кромид и исечете го на коцки што е можно потенки. Додадете го ситно исецканиот кромидот на коцки во празна вреќичка од чај. Нанесете ги на областа со хиперпигментација. Оставете го сокот од кромид да стои на вашата кожа 10 минути.

2. Нанесете јогурт или млеко
Научниците сугерираат дека млечната киселина може да биде добар хемиски пилинг што помага во решавање на проблеми со кожата, вклучително и хиперпигментација. Не е неопходно да се купи специјална маска за оваа намена. Може да се користите само органски јогурт или млеко. Нанесете ги директно на пигментираната област. Доколку е потребно, натопете памук во млеко и нанесете го на лицето. Оставете да делува само неколку минути, а потоа исплакнете. Нанесете хидратантна крема. Повторете ја оваа постапка 2 пати на ден, на пример наутро и пред спиење.

3. Нанесете лисја од црница или нивен екстракт
Лисјата од црница и нивните екстракти исто така можат природно да третираат пигментација и да блокираат фактори кои предизвикуваат прекумерни количини на меланин. Натопете ги сувите лисја од црница и потоа нанесувајте ги секојдневно на кожата. Конзистентноста може да обезбеди резултати со текот на времето.

4. Нанесете алое вера
Алое вера има бројни здравствени придобивки за кожата, а една од нив вклучува намалување на пигментацијата со текот на времето поради нејзината активна состојка, наречена алоезин или алоин. Нанесете крем или гел од алое вера секој ден и по некое време ќе забележите позитивен резултат.

5. Нанесете јаболков оцет
Научниците велат дека јаболковиот оцет може да помогне во борбата против хиперпигментацијата благодарение на оцетната киселина која ја осветлува кожата. Дејствува и како антиоксиданс кој ги штити клетките. Но, бидете внимателни ако имате други проблеми со кожата. Измешајте еднакви делови јаболков оцет и чиста вода. Нанесете на места со темни дамки и оставете да делува 2-3 минути. Сега исплакнете со млака вода. Повторете двапати на ден.