Категории

5 најдобри придобивки од планинарење

Има причина зошто, со децении, одговорот на сите видови на болести е прошетката. Одењето на отворено е широко прифатен лек за сите видови проблеми, од стрес и анксиозност до чувство на слабеење по екстра голема прослава.

1. Ја подобрува целокупната кондиција, и гради мускули

Сите знаеме колку е важно вежбањето за нашето целокупно здравје. Постојано се потсетуваме колку е важно редовното вежбање да го вклучиме во нашите дневни и неделни рутини, но за многумина од нас тоа може да биде незгодно.

2. Ви помага да изгубите тежина  (една од најпопуларните придобивки од планинарењето!)

Не се само нашите основни фитнес нивоа и мускули кои добиваат витален поттик за време на добрата прошетка – една од другите големи здравствени придобивки од планинарењето е тоа што ни помага да изгубиме тежина. Многу и многу килограми. Според Лајвстронг, планинарењето може да согорува помеѓу 440 и 550 калории на час.

3. Го подобрува крвниот притисок, и го намалува ризикот од срцеви заболувања

Една од одличните работи за редовното вежбање е фактот дека придобивките се сеопфатни. Ова е особено точно кога станува збор за крвниот притисок и колку се здрави нашите срца и не е изненадувачки да се слушне дека здравствените придобивки од планинарењето не вклучуваат само губење на тежината и зајакнување на фитнесот, туку и намалување на крвниот притисок и ризикот од срцеви заболувања, како и други сериозни состојби.

4. Ве прави покреативни

Пешачењето не е одлично само за телото, туку и за умот – и душата. Редовно пешачење не’ прави покреативни.

5. Може да му помогне на вашето тело да заздрави

Иако има многу докази за поддршка на аргументот дека планинарењето може да помогне да се спречат сите видови здравствени проблеми, има дури и некои индикации дека може да му помогне на телото да се опорави по сериозни состојби како што е ракот.

Прегледи:
219
Објавено на:
05.12.2022