Категории

5 нешта кои треба да ги направите за вашето здравје во зима

Во текот на зимата нашето тело е поподложно на настинки, а имунитетот е ослабен. Дополнителна тешкотија што ни ја носи зимата е намаленото ниво на витамин Д во организмот поради недоволната изложеност на сончева светлина.

Во овој период од годината денот се ближи кон крајот, а во современиот свет тешко е да се вклопат многу обврски и обврски во тие 24 часа. Доколку често се будите поспани, имате проблеми со спиењето и сте постојано уморни, ви откриваме природни совети за регенерација на телото.

1. Вода
Колку вода пиете дневно? Многу луѓе внесуваат значително помалку вода отколку што им е потребно, а тоа негативно влијае на здравјето, изгледот и расположението. Студијата на нутриционист од Универзитетот во Вашингтон покажала дека употребата на 8-10 чаши сирово, т.е. изворска или прочистена вода дневно ги ублажува болките во ‘рбетот и зглобовите кај 80% од пациентите. Водата е навистина неопходна, му помага на нашето тело да отстрани се што е лошо и непотребно што ни пречи на доброто. Посебно е корисно да се испие најмалку половина чаша вода наутро на празен стомак.

Студијата на австралиските научници докажала дека водата треба да се пие не според распоредот, туку според потребите на организмот. „Пијте кога се чувствувате жедни“, препорачува истражувачот Мајкл Фарел. Ако ви е тешко да се натерате да пиете обична вода во текот на денот, обидете се да ја збогатите со додавање на разни здрави вкусови. Парче лимон или неколку бобинки во шише со вода ќе го направат истурањето вода поголемо задоволство.

2. Вкусен појадок
Појадокот е многу важен оброк – може или да ви го разубави денот или да ви го наруши. Нутриционистите советуваат да појадувате во рок од 2 часа по будењето и дека 20-35% од дневните калории треба да бидат во здрав појадок. На нашето тело му е потребна сила наутро за да се справи со активностите што ги извршуваме секој ден. Дизајнирајте ги вашите брзи и лесни опции за појадок што нема да одземат многу време и напор. Лекарите од САД, како резултат на истражувањето, откриле дека оние кои појадувале секој ден имаат една третина помала веројатност да бидат дебели од оние кои го прескокнувале утринскиот оброк.

3. Витамини
Недостатокот на витамините Ц, Д, Б1, Б2 и Б6 може значително негативно да влијае на состојбата на организмот. Многумина имаат проблем и со недостаток на железо, јод, фолна киселина, калциум, селен и други минерали. Витамините влијаат не само на физичката состојба, туку и на менталното здравје. Затоа е важно редовно да ги земате преку урамнотежена исхрана со што повеќе свежо овошје и зеленчук. Понекогаш е неопходно да се провери нивото на витамини во телото врз основа на тестови на крвта. Доколку се одлучите да користите суплементи, неопходно е да се консултирате со лекар.

4. Физичка активност
Ако сте уморни, последното нешто што сакате да го направите е да вежбате, но истражувањата покажуваат дека физичката активност ни помага да имаме повеќе енергија. Тоа не значи дека треба да правите напорни тренинзи кои не одговараат на вашето тело, туку изберете активност која ќе ви биде особено пријатна во одреден дел од денот. По вежбањето, спиете многу подобро.

5. Следете ја вашата психолошка состојба
Позитивниот дух е клучен за здраво тело и ум, а за да го имате постојано, одличните афирмации можат да ви помогнат во тоа. Кажувајте позитивни афирмации секој ден и направете да се чувствувате подобро во вашата кожа. Погрижете се да најдете време да се задоволите себеси, дури и со најмалите детали: вкусна храна или вашата омилена музика. Ценете ја вашата работа, пофалете се себеси и бидете благодарни на вашето тело што сте прекрасен придружник на животно патување.

Прегледи:
437
Објавено на:
18.11.2021