5 придобивки од пиењето на топла вода

Секој од нас барем еднаш бил советуван од својот доктор дека е препорачливо да се пијат барем 8 чаши вода дневно. Секако, она што мнозинството не го знае е дека при пиењето на топла или жешка вода се добиваат ексклузивни бенефити кои нема да ги добиете со ладната вода.

Image result for clear skin

1. Го забавува предвремено стареење

Постои причина поради која што треба да се ослободите од токсините во вашето тело предизвикуваат предвремено стареење. Па така, топлата вода помага во обновување на епидермалните клетки и ја зголемува еластичноста на вашата кожа.

2. Спречува акни и бубулици

Бенефитот секако се однесува повторно на кожата.  Кажете им збогум на непосакуваните бубулици и акни.

Image result for clear skin

3. Виталност на косата

Пиењето топла вода е исто така добра за одржување на виталноста на косата-долгоочекуваната здрава и мека коса. Со редовно пиење на топла вода ги задржувате природните масла што се неопходни.

4. Спречува првут

Поради тоа што водата има својство да ве одржува хидрирани, тоа се однесува и  на скалпот,најнежниот дел од кожата.Па така, топлата вода спречува до сушење на скалпот и до појава на перут.

 

Image result for shiny hair

5. Губење тежинa

Топлата вода е одлична за задржување на здрав метаболизам, што значи би билопожелно да ја пиете доколку имате во план да изгубите неколку килограми. Во чашата можете да додадете малку лимон.

Image result for weight loss
Коментари

[fbcomments]