5 природни чуда кои може да ги откриете на грчките острови! (ФОТО)

Малкумина слушнале за овие уникатни места и навистина вреди да се видат. Проверете каде можете да ги најдете!

Крф, Закинтос, Крит, Миконос, Лефкада – токму овие грчки острови се најпопуларните дестинации за одмор во Европа. И не е ни чудо, затоа што имаат прекрасни плажи, живописни планински предели и сина вода, која секогаш има идеална температура за пливање за време на туристичката сезона.

Сепак, тоа не е сè! Има уште многу атракции што ги чекаат посетителите – треба само да знаете каде да ги пронајдете. Грчките острови кријат многу преубави места кои не се секогаш на врвот на листите на туристички дестинации. На некои може да се стигне само пеш или по морски пат – но дефинитивно вреди да се видат. Скриени заливи, сценско планински патеки и уникатни крајбрежни одморалишта нудат многу повеќе од прекрасни погледи и чиста вода. Овие се места што ќе ги паметите долго време.

Во продолжение 6 природни чуда што ќе ги најдете на грчките острови …

Црна Плажа, Санторини

 

УНЕСКО го прогласи Санторини за најубав остров во светот. Тие веројатно се во право, бидејќи е вистински бисер меѓу островите. Неговите карактеристични црвени карпи создаваат магично опкружување. А Егејската калдера, исполнета со вода, која е создадена пред три и пол илјади години поради вулканска ерупција, е глетка која непогрешливо го воодушевува секој што доаѓа овде. Овој уникатен пејзаж го надополнуваат белите, традиционални куќи покриени со сини покриви, кои се различни од азурните води и темниот брег. За разлика од остатокот на Грција, плажите тука не се бели, туку … црни и  ова им дава уникатен карактер. Камари, позната по црниот песок, е една од најпопуларните плажи.

Метеорите, Солун

 

Планините Пинд, на своите врвови и падини, го кријат комплексот на манастирот Метеора. Ова место се смета за природно чудо од најмалку две причини. Како прво, самите планини се необични, обликувани со карпести формации кои формираат различни фантастични форми. Второ, манастирите изградени на нивните недостапни врвови оставаат впечаток дека лебдат во воздухот. Првиот манастир е основан во четиринаесеттиот век. Според легендата, таа била изградена од Света Анастасија, која стигнала до врвот на планината летајќи на орел. Слични манастири биле изградени во наредните децении. До денес, само неколку се во добра состојба.

Пештера Мелисани, Кефалонија

 

Патувањето до пештерата Мелисани е како преминување на границата со друг свет – светот на нимфите, кои се митолошки поврзани со ова место. До него води широк влез. Откако ќе ги освоите ходниците на тунелот, вашите очи го здогледуваат срцето на пештерата – огромен простор преплавен со кристално чиста вода што можете да ги изброите камењата на дното иако е длабока десет метри! Сончевата светлина овде паѓа низ природен отвор од сводот, создаден пред илјадници години со пропаѓање на горниот слој. Благодарение на ова, можете да се восхитувате на магичните шарени рефлексии кои го осветлуваат ова подземно езеро. Најдобриот дел е тоа што овој мал подземен рај е достапен за сите посетители, особено затоа што е лесно да се стигне со ферибот од блискиот остров Закинтос.

Самотраки

 

Додека одморате во Грција, проверете дали ќе го посетите местото каде што се вели дека Посејдон ја видел опсадата на самата Троја – тоа е Фенгари, највисокиот врв на Егејските острови, кој се наоѓа на 1611м. надморска височина. Ќе го најдете на малку познат остров, кој се наоѓа во близина на брегот на Турција. Самотраки, иако не е толку популарен како другите грчки острови, крие богатство на термални води, топли извори и бучни водопади. Тие се на дофат на раката за секој што доаѓа овде. Навидум скриени среде живописни ридови и зелени шуми, тие се совршено место за одмор во скутот на природата и ги смируваат дури и најнервозните патници. Голема предност на овој остров се нејзините плажи. Иако не се многу, сите тие се одлични – пространа, убава, речиси ненаселена, иако во вечерните часови тие се претвораат во места полни со смеа, музика и забава. Тука ќе најдете и многу места кои вреди да се посетат, како што се урнатините на светилиштето на големите богови или местото каде што пред повеќе од сто и педесет години беше пронајдена скулптура на божицата Најк.

Клисура Самарија, Крит

 

Самарија е најдолгата клисура во Европа, поточно, најдолгиот кањон што можеме да го преминеме со суви стапала. Патеката низ Самарија е долга 16 км и трае околу 5-6 часа. Патем, се наоѓа на надморска височина од околу 600 м. Можеме да се одмориме во Агиос Николаос. Терасата не се препорачува за лица со лоша физичка состојба. Пејзажот на Самарија е нереален за овој свет. Кога ќе стигнете до патеката, брзо ќе сфатите дека такво место нема да најдете никаде.
Коментари

[fbcomments]