Категории

5 професионални совети како вашите цвеќиња во вазна да траат подолго

Пролетта пристигна и со тоа најубавите цвеќиња. Ја разубавуваат секоја соба и ситуација, и го подигнуваат расположението. Кога ќе го одделите цветот од неговиот корен, тој престанува да прима хранливи материи и станува подложен на брзо гниење. За да го продолжите рокот на траење на вашите омилени цвеќиња, следете ги овие совети од искусни цвеќари.

1. Отстранете го вишокот зеленило
Цветовите ќе траат подолго ако ги тргнете сите зелени лисја од дното на стеблото. Хранливите материи ќе влезат директно во цветот, водата ќе остане чиста подолго време и со тоа ќе му даде подолг рок на траење. Исто така, не заборавајте да ги отстраните сите избледени лисја од цвеќето пред да ги ставите во вазна.

2. Исечете ги цвеќињата под агол
Откако ќе купите цвеќе, внимателно одделете го секое стебло, и под агол од 45 степени, исечете го дното на цветот со цврст нож или градинарски ножици. Овој потег ќе спречи влегување на воздухот во стеблото и ќе му овозможи на растението подобро да прима вода од вазната. Избегнувајте сечење со обични ножици затоа што тие можат да го уништат растението и со тоа да го скратат неговиот животен век.

3. Чиста вазна
Цветовите секогаш ставајте ги во чист сад или вазна што претходно добро сте ја измиле со топла вода и соодветен детергент. Недостатокот на микроорганизми во водата ќе спречи цвеќето да скапува пребрзо. За да ја одржите водата чиста, можете да додадете капка белило или малку сода бикарбона на неа.

4. Студ
Исечените цвеќиња го сакаат студот. Затоа, потопете го во ладна вода, или ставете го букетот на балконот и изложете ги на пониска температура. Исто така, можете да ја продолжите издржливоста на цвеќето со прскање малку лак за коса на долната страна на цветот.

5. Розите сакаат лимони
Некои веруваат дека ќе ја продолжите издржливоста на исечените цвеќиња ако додадете аспирин или алкохолен оцет во неговата вода. На розите, на пример, им помагаат газирани пијалоци со додавање на лимон и вар, па потопени во оваа слатка течност, може да останат свежи до две недели. Домашните цвеќари често додаваат коцка шеќер и малку сок од лимон во водата.

Прегледи:
684
Објавено на:
28.03.2021