Категории

5 здрави алтернативи за кафето – Како да го почнете денот на здрав начин

Откако ќе се навикнете на кофеин од кафе или чај, може да биде тешко да се префрлите на поздрава алтернатива. Но, штом еднаш пробате поздрави пијалоци, вашето тело ќе ви биде благодарно.

“Како и секој стимуланс, кофеинот создава зависност. Тој делува на мозокот и на нервниот систем и ни помага да останеме будни и спречува замор”, вели нутриционистот и готвач Оливија Нотин, основач на Matcha and Beyond. Но, не сите извори на кофеин се исти, ниту пак ги имаат истите ефекти. На пример, кафето има високо ниво на кофеин и ќе го засили ослободувањето на енергијата веднаш. Овој тип на енергија ќе се ослободи брзо, што подоцна ќе предизвика ненадеен пад на енергијата, а со тоа и силен ефект на зависност.

Овие алтернативи можат да го подигнат нивото на енергија на поздрав начин.

Дали сакате лате? Пробајте златно млеко
Ќе заборавите дека некогаш сте биле зависни од кафе со млеко кога ќе ја испробате оваа вкусна замена која содржи зачини како ѓумбир, цимет, куркума, црн пипер, кардамон, ванила и мед.
“Златното млеко е индиски пијалок познат по зајакнување на функцијата на имунитетот, намалување на воспалението и подобрување на функцијата на мозокот. Главната состојка е куркумата, природен прочистувач на крв што ќе го зајакне ослободувањето на токсини и е исто така одличен извор на антиоксиданси”, вели Оливија.

Можете да купите скоро златно млеко во прав или да го подготвите овој пијалок сами. Земете 250 ml полномасно млеко и измешајте со 1/2 лажица мелена куркума, 1/4 лажици цимет, 1/8 лажици мелен ѓумбир, нотка на црн пипер и мед по вкус. Загрејте ја смесата на тивок оган, често мешајќи.

Сакате доза еспресо? Пробајте го Теечино
Ако имате силна зависност од кафе, пробајте го Теечино. Тоа е мешавина од цикорија без кофеин, рогач, глуварче, јачмен и овошје и ореви, и има многу различни вкусови. Многу поранешни зависници од кафе велат дека оваа замена за вкус е скоро идентична со вкусот на кафето. Докажано е дека цикоријата го стимулира жолчното кесе да произведува повеќе жолчка, што може да помогне во варењето на мастите. Дополнителен бонус е дека Teeccino е полн со диетални влакна наречени инулин.
“Овие диетални влакна или пребиотици се добри за здравјето на цревата и можат да го подобрат здравјето на дигестивниот систем. Вистинското кафе е инаку многу кисело и ако се пие прекумерно може да ја оштети слузницата на цревата. Ако веќе имате проблеми со цревата, препорачливо е да го намалите кафето внесување и јадете повеќе диетални влакна што може да се најдат во храна како цикорија или друг зеленчук “, вели Нотин.

Треба да се фокусирате? Пробајте чај од куркума
Овој чај има посилен, малку земјен вкус, но има многу здравствени придобивки, особено ако ви треба подобра концентрација. Пијалокот содржи активна состојка наречена куркумин, што според студиите го намалува губењето на меморијата и ризикот од Алцхајмерова болест. Куркумата исто така има докажано антиинфламаторно и антиканцерогено својство, а долговечните култури редовно земаат куркума во некоја форма.

Дали ви се допаѓа чаша сладок чај? Пробајте чај од сладич
Ако сте зависник од шеќер, чајот од сладунец може да ви ја олесни желбата благодарение на неговиот природен засладувач, глициризин. Сепак, тоа е уникатен вкус, така што нема да одговара на сите.
“Сладич бил природен лек за болести на гастроинтестиналниот тракт и за смирување на рефлукс на киселина. Но, прекумерното пиење на овој чај може да има некои несакани ефекти. Избегнувајте го ако имате висок крвен притисок, срцеви заболувања или сте бремени”, вели Оливија.

Обидете се со комбуха, замена за газиран пијалок полн со кофеин
Комбуха е ферментиран пијалок направен од засладен чај (најголемиот дел од шеќерот се согорува за време на процесот на ферментација), култура на бактерии и квасец наречена скоби. Постојат многу вкусови на располагање како цвет од цвеќиња и лимон, бери и праска, и ако сте експерт во кујната, можете дури и да си направите свој. Како и секоја друга ферментирана храна, Комбуха содржи живи бактерии (или пробиотици) кои се добри за здравјето на цревата и помагаат при варење на храната. Пробиотиците исто така наречени „добри бактерии“ помагаат во одржување на здравјето на цревата со враќање на рамнотежата помеѓу штетните и добрите бактерии “, вели Оливија.

Дали имате навика да пиете кафе после вечера? Пробајте чај од камилица
Кафето после добар вечерен оброк може да звучи како добра идеја, но навечер сепак треба да се опуштите и да не пиете кафе бидејќи не е погодно за добар сон.
“Чајот од камилица е еден од најефикасните чаеви од билки што го подобрува спиењето и релаксацијата. Исто така, помага во одржување на здрава рамнотежа на шеќерот во крвта и го намалува воспалението”, објаснува Оливија.

За попладневен пад на енергијата, пробајте чај од матча
„Зелениот чај„ Матча “исто така содржи кофеин (во помали количини), но во комбинација со Л-теин ослободувањето на енергија е многу побавно, што обезбедува подолготраен ефект без нагли скокови и падови на енергија“, вели Оливија. Тоа е дури и споредливо со ослободувањето на енергијата обезбедена од едноставни наспроти сложени јаглехидрати. Бидејќи матчата се меша со вода, конзистентноста е многу близу до конзистентноста на еспресо пијалок, а потоа можете да изберете да го пиете како што е или да додадете повеќе вода или млеко по ваш избор. Матча има природна сладост со благ растителен вкус и кремаста текстура – заклучи таа.

 

Прегледи:
63
Објавено на:
16.04.2021