Категории

6 гестови кои покажуваат дека тој е вљубен во вас и 6 знаци кои покажуваат дека тој ве користи

Многу жени, особено млади девојки, честопати се чувствуваат несигурни во своите романтични врски. Па, понекогаш нашите најлоши очекувања се оправдани, но исто така може да биде лесно да се сомневаме во чувствата на партнерот поради сопствените несигурности или лошата претходна врска. За среќа, постојат неколку знаци кои можат да ви помогнат да разберете дали вашиот партнер навистина е вљубен во вас или само ве користи за нивна сопствена корист.

Ние разбираме колку можат да бидат збунувачки врските, па затоа сакаме да расветлиме како да ги утврдиме вистинските намери на вашиот партнер.

1. Ве сака: Постојано гледа во вас.
Текстописците на многу романтични песни сфатија како што треба: човекот кој е навистина за loveубен во вас, нема да може да ги тргне погледите од вас. Многу мажи го имаат овој посебен изглед во нивните очи кога сите сте облечени за петок навечер. Но, ако забележите дека ве гледа со чудо и возбуда кога правите едноставни работи, како што се готви вечера или го облекувате палтото, тој веројатно е за inубен.

Ве користи: Тој не прави да се чувствувате посебно.
Се чувствува како да не се разликувате од која било друга девојка со која некогаш бил или од неговите пријатели. Тој може постојано да ве споредува со други луѓе или воопшто да не ви покажува никаква наклонетост. И, ако се чувствувате како да сте само еден од многумина, тој веројатно едноставно не се грижи доволно за да ве цени.

2. Ве сака: Тој не се плаши дури и кога го очекуваш тоа.
Сите имаме скелети во плакарите и сосема е во ред што за некои луѓе тие можат да бидат прекинувачи на договори. Но, ако вашиот партнер знае многу за вашето минато, вклучувајќи ги и моментите со кои не сте многу горди и тој е сè уште со вас, тој веројатно е повеќе вљубен во вас отколку што мислите. Прегрнувањето на сите страни на друга личност, а не само на пријатните, е знак на зрела врска и љубов.

Ве користи: Постојано се чувствувате виновни.
Се чини дека не можете да направите ништо правилно, почнувајќи од справување со проблеми на работа, до избор на храна за вашата мачка во супермаркет. Ако постојано се чувствувате како да и да правите што и да правите, не сте доволно и можевте да направите подобро, тогаш време е да избегате од вашата врска. Нема ништо лошо во обидот да му помогнете на вашиот партнер да стане подобра личност, но овие промени треба да се наметнат преку љубов и грижа, а не со тоа да се чувствувате виновни.

3. Ве сака: Тој е посвесен за тоа како неговото однесување може да влијае на вас.
Сите ние имаме свои модели на однесување и не секогаш разбираме целосно како влијаат на другите луѓе. Ако забележите дека вашиот партнер станува сè посвесен и се обидува да се однесува на начин за да не се повредите или разочарате, ова е добар знак. Но, имајте на ум дека ако сте загрижени за нешто или сакате тој да постапува поинаку, подобро е да имате разговор и да не очекувате тој сам да го разбере. Твојот човек не може да ти го прочита умот, нели?

Ве користи: Тој исчезнува кога ви е потребен.
Правите планови заедно и тој се спасува во последен момент. Или му требаат години за да одговори на вашите текстови или телефонски повици. Да, тој може да биде зафатен од време на време, но лицето што навистина ве цени ќе најде момент да се провери со вас. Ако се чувствува како да не го цени вашето време, веројатно се дружите со него само кога му одговара и според распоредот.

4. Ве сака: Тој забележува мали детали кои ве прават среќни.
Сите сакаме големи гестови, но најмногу се важни малите нешта. На пример, тој се сеќава на омилениот вкус на сладолед, глупава ТВ-емисија што ја гледате кога сте тажни или името на вашето прво милениче. Овие работи покажуваат дека тој се грижи доволно за да ги надмине стереотипните работи како цвеќиња и бонбони (но ние сепак ги сакаме) и да се вклучи со вас на повеќе лично ниво.

Ве користи: Тој никогаш не е подготвен на компромис.
Пронаоѓањето компромиси може да биде тешко, особено ако вашата врска е нова, но тоа е целта на која треба да се фокусираме заедно. Вашиот партнер треба да го почитува вашето мислење и да биде подготвен да ја најде вистинската рамнотежа за да бидете и двајцата среќни. Ако тој не сака да се откаже од своето „право“ да одлучи за сè, веројатно е време да се избега од таквата контролна врска.

5. Ве сака: Тој ви се отвора и очекува и вие да го сторите истото.
Сите се чувствуваме ранливи во нашите односи, но тешко е да се изгради силна врска, без да се споделат вашите мисли и чувства. Ако е подготвен да го надмине стравот од одбивање и да биде отворен со вас за неговите стравови и проблеми, тој ви верува и може да види иднина со вас. И ова функционира на двата начина: тој е заинтересиран да ве познава вистински, не само убавите оклопи што можеби ги стававте околу вас.

Ве користи: Тој емотивно ве манипулира.
Тој ги знае вашите јаки и слаби страни и се обидува да ве изманипулира да ги правите работите што ги сака. Овој тип на врска е неприфатлив, без оглед на се. Ако забележите дека постојано се чувствувате виновни или емоциите на вашиот партнер доминираат со вашите, веројатно е време да направите чекор назад и да процените што се случува.

6. Ве сака: Тој е подготвен да разговара за проблеми.
Иако здравата количина на емоции всушност може да биде корисна за решавање на конфликти и за одржување на вашиот партнер среќен, врескањето нема да го реши проблемот. Откако и двајцата ќе завршите да бидете емотивни, вашиот партнер треба да биде подготвен да разговара за да разговарате за работите. Комуникацијата е клучот за силна врска и партнерот што ве сака треба да може да го остави егото настрана и да признае дека можел да погреши.

Ве користи: Ве предизвикува да правите јавни сцени или молчи со денови.
Сфаќаме дека работите понекогаш можат да станат премногу емотивни, но човек што ве сака никогаш не би ве понижувал со правење сцена или ви замерувал со молчење со денови. Овие однесувања можат да бидат знак на емоционална манипулација, неможност да се контролираат нивните емоции или дури и форма на „казна“ за работите што сте ги направиле погрешно. Човек кој вистински ве сака никогаш не би ве повредил, па ако ова не е ставот што го сакате, подобро е да избегате од оваа врска.

Дали некогаш сте биле во ситуација да се чувствувате како да сте играни од вашиот партнер? Кои беа знаците? Споделете ја вашата приказна со нас.

Прегледи:
703
Објавено на:
14.10.2020