Категории

6 јадења што можете да ги јадете навечер без да качите плус килограми

Добрата вест е дека научниците и лекарите сугерираат дека е и корисно, па дури и од суштинско значење да се јаде навечер. Но, за да се избегне тежина во стомакот, слаб сон и зголемување на телесната тежина, важно е да изберете производи за вашата вечера мудро. И, се разбира, не заборавајте за разумните големини на порциите.

Брзаме да им ја соопштиме оваа добра вест на луѓето кои се грижат за дебелеење и сакаме да ја споделиме листата на производи што ќе ви донесат здравствени придобивки, дури и ако ги јадете навечер.

Јајца


Јајцата се извор на цели протеини кои содржат есенцијални аминокиселини и тие брзо прават да се чувствувате сити. Најдобар избор се јајцата Бенедикт или едноставно тврдо варени јајца. Омлетите и изматените јајца се исто така добра опција за вечера, но само ако ги готвите со минимална количина на масло (или воопшто без масло).

Сирење и грозје


Мал дел од сирење е само околу 100 калории, но тоа ќе ви донесе многу задоволство и придобивки во форма на триптофан, протеини и казеин. Особено, казеинот може да ви помогне да се чувствувате позадоволни и е добар за здравјето на мускулите ако сте земале пред спиење. Неколку грозје, кои патем се богати со мелатонин, исто така ќе имаат корист за вашиот сон.

Мисирка


За луѓето кои претпочитаат потежок оброк, можеме да кажеме мисирка која е вистинска залиха на триптофан и здрави протеини. Подобро е да го избереме овој производ наместо пилешко месо, бидејќи на нашето тело му е полесно да го вари.

Хумус со стапчиња од зеленчук


Основата на ова јадење е неверојатно вкусна. Тие се богати со витамин Б6 и, пак, се важни за синтеза на серотонин. Ако одлучите да уживате во доцните ноќни часови, најдобриот додаток на ова богато јадење е стапчиња краставици, тиквички или моркови.

Пченка


За ужинка доцна во ноќта, подобро е да изберете варена пченка наместо пченка во конзерва. Овој производ може да помогне во отстранување на вишокот холестерол од телото. И запомнете дека не треба да додавате премногу путер или сол на оваа закуска.

Риба


За вечери доцна во ноќта, подобро е да се одлучите за мрсна риба. На пример, можете да изберете риба богата со хранливи материи или  омега-3 масните киселини содржани во неа се познати по својата способност да ги разградуваат мастите. Протеинот во рибата е добар и за метаболизмот.

Кои јадења обично ги имате за вечера? Споделете ги вашите рецепти со нас кои ви помагаат да бидете фит и здрави.

Прегледи:
392
Објавено на:
21.03.2021