Категории

6 здрави навики на кои вашето тело ќе биде благодарно

Целта на навиката не е да правиме ништо со сила или да се грижиме дека нешто сме заборавиле да направиме, туку тоа да биде дел од нашето здраво секојдневие.

Многу луѓе можеби веќе имаат голем број навики што ги всадиле во својот живот, но има и некои други кои можеби не се познати и имаат изненадувачки здравствени придобивки.

Еве неколку едноставни, дневни рутини што можете да ги правите за да го подобрите целокупното ментално и физичко здравје:

1. Кога ги миете забите, четкајте го и четкајте го јазикот
Ако често се борите со лошиот здив, тогаш ова би можело да биде вашата клучна состојка за надминување на овој проблем.Кога го стругате јазикот, отстранете ги сите дополнителни честички и бактерии кои се наоѓале на јазикот.Истото можете да го направите и со самата четка за заби, но доколку ти скокотка, на задната страна има четки со гумен дел наменети за „миење“ на јазикот.

2. Користење на масло како замена за миење уста
Процесот на вадење токсини со масло доаѓа од Индија и тоа е природен лек кој помага во чистење и избелување на забите.За ова можете да користите масло од кокос, сончоглед или сусам.Едноставно ставете 1-2 лажички од едно од овие масла во устата , протресете 20 минути и потоа исплукајте го.Покрај придобивките од избелувањето на забите, може да им помогне на луѓето со астма, проблеми со кожата, инфекции, главоболки и токсини.

3. Држете го телефонот поинаку
Според експертите, нашите раце не се дизајнирани да ракуваат со мали нешта, како што се нашите мали, тенки телефони. Чинот на постојано ставање на палецот на мало копче е штетен за нашите зглобови бидејќи може да предизвика чувствителност во нашите раце. од дланката од вашата рака или ставете крпа или крпа веднаш зад телефонот за да направите малку простор.

4. Намалете ја фотографијата бидејќи тоа влијае на меморијата
Според истражувањата, фотографирањето на некој настан не ви помага да го запомните вашето искуство, тоа всушност го нарушува вашето сеќавање за него.Фотографирањето на предметите во целина може да ве натера да заборавите на предметите, деталите и локациите на нив, а не само да ги набљудувате без да фотографирате.

5. Мирис на цитрус
Портокалите, меѓу другите цитрусни овошја, се многу корисни за вашето здравје – можат да ја намалат анксиозноста, да го намалат стресот и да помогнат во варењето. Сепак, сите тие се различни, па затоа е препорачливо да тестирате што најмногу ви одговара. Грејпфрутот, за некои, може да ја подобри меморијата. И не само тоа, туку луѓето кои мирисаат портокал додека се на диета имаат поголема веројатност да одбијат слатки и да го задоволат гладот за нив..

6.Хула-хоп
Доколку не сте голем љубител на вежбањето, хула-хопот може да биде идеален тип на вежбање за вас – тоа е забавен начин за согорување на калории и масти, ги прави мускулите на долниот дел од телото посилни и е одлична замена за кардио. Активира група мускули и согорува масти околу деловите кои се „најкритични“ за жените, а тоа е делот околу половината и стомакот.

Прегледи:
188
Објавено на:
05.05.2022