Категории

7 причини зошто и жените понекогаш треба да пијат ПИВО

Умереното пиење алкохолни пијалоци е добро за здравјето. Покрај тоа, неодамнешните студии покажаа дека пивото, особено црното пиво, има многу придобивки за здравјето и убавината на жената. Еве зошто не е лошо да испиете чаша пиво по напорниот работен ден.

1. Ги зајакнува коските
Жените кои пијат по две пива на ден имаат поцврсти коски од оние припаднички на понежниот пол кои не уживаат во овој алкохолен пијалок. Ова е резултат на студија на Националниот колеџ за натуропатска медицина од американската држава Орегон, објавена во списанието „Природна медицина“. Тоа покажа дека пивото содржи значителни количини на биоразградлив силициум, што е еден од важните елементи од кои се градат човечки коски. Умерено пиење пиво, особено се препорачува за жени во менопауза, што е поврзано со слабеење на коскената густина.

2. Превентивно од настинка и има антиинфламаторни својства
Пивото е одличен извор на витамини и минерали како магнезиум, калциум и селен кои го штитат целото тело од сезонски болести. Покрај тоа, содржи бројни антиоксиданти кои го зајакнуваат имунитетот на организмот.

3. Ја разубавува кожата
Пивото е одличен извор на витамин Б комплекс (тиамин, рибофлавин, ниацин, пантотенска киселина, пиридоксин, биотин, фолна киселина и кобаламин) кој е одговорен за убава и тонирана кожа, помага во одржување на мускулниот тонус и дава енергија на целото тело. Бидејќи не се апсорбираат доволно витамини од оваа група од храната, тие треба да се компензираат на некои други начини. Постои дури и „урбана“ легенда дека комарците избегнуваат луѓе кои имаат балансирано количество Б комплекс во нивното тело.

„Научниците внимателно ги анализираа состојките и спроведоа експерименти и утврдија дека пивото ги зајакнува ноктите и косата поради квасецот и хмеот што ги содржи. Во антички Египет, побогатите жени ја миеја косата со пиво затоа што ја правеа посјајна и поубава “, изјавува еден познат нутриционист.

4. Ја намалува надуеноста на телото
Истражувањата покажаа дека црното пиво има повеќе хранливи материи од лесното пиво. 350 милилитри црно пиво содржи, на пример, повеќе од еден грам диетални влакна (иста количина на светло пиво содржи помалку од 1 грам диетални влакна), кои гарантираат здравје на дигестивниот систем, ја намалуваат надуеноста и запекот.

5. „Убива“ пролетен и друг замор
Се чувствувате уморни и нервозни? Веројатно страдате од последиците на пролетниот замор, што е, меѓу другото, поврзано со недостаток на железо во крвта. Тешко е да се апсорбира од храната, затоа треба да се зема и на други начини. Црното пиво е одличен извор на овој минерал. Ефектот на алкохол, од друга страна, позитивно ќе ги реши проблемите со несоницата. Пивото е исто така богат извор на витамини од групата Б, особено Б 12, кој го нема во растителниот свет и е одговорен за формирање на црвени крвни клетки. Порано, во Ирска, на децата им даваа лажичка или две пиво, како лек.

6. Го штити срцето
Умереното пиење пиво ја зголемува количината на добар холестерол, ги намалува нивоата на лош, ја разредува крвта и со тоа го намалува ризикот од срцев удар. Италијанска студија докажа дека жените кои пијат по едно пиво на ден имаат 42 проценти помали шанси да заболат од кардиоваскуларни болести отколку оние кои не пијат алкохол. Пред сè, умереното консумирање алкохол ја намалува можноста за добивање дијабетес тип 2.

7. Хидрира после вежбање
Заборавете на енергетските пијалоци, испијте чаша пиво после вежбање. Шпански истражувачи од Универзитетот во Гранада докажаа дека пивото има подобро хидрантно дејство врз организмот отколку обичната вода кога телото достигнува повисока температура, што е случај со посериозни спортисти за рекреација и професионални спортисти. Пивото содржи и голема количина на биотин, што е важно за добивање енергија и содржи антистресен минерал магнезиум, селен, фосфор, калиум и силициум. Затоа, пивото е многу добар изотоничен, затоа се препорачува негово консумирање после спорт.

 

Прегледи:
451
Објавено на:
23.07.2021