Категории

9 скапоцени совети за љубовта и врските од единствената Елизабет Тејлор

Елизабет Тејлор знаеше да живее и да сака. Со вродена радост во животот и голем апетит за мажите, Лиз имаше љубов каква што повеќето луѓе можат само да замислат.

И денес, 89 години од нејзиното раѓање, можеме да научиме многу за односите од биографијата на Лиз Тејлор.

1.Во врска, играјте според вашите правила, испратете ги во пеколот очекувањата од околината
“Не се преправам дека сум обична домаќинка. Не сум и не можам да бидам”, рече Лиз, која имаше четири деца. И вистината е – таа беше ништо друго освен обична. Додека нејзините колеги играа совршени жени позирајќи за списанија, Лиз не ги криеше своите амбиции и ги трошеше мажите како чоколади, во време кога разводот не беше прифатен како што е денес. Затоа таа беше жена пред своето време.

2.Омажи се со некој што мисли дека си Божји дар за човештвото
Нејзиниот петти и шести сопруг, Ричард Бартон, напишал во нивните дневници: „Таа е срамежлива и духовита, не е ничија будала, таа е одлична актерка, поубава е од порнографските соништа. Може да биде арогантна и незадржлива, нежна и љубовна , слатка кралица, таа е неделно дете, ги толерира моите пијанства и несносеност, таа ми е болка во стомакот кога не сум со неа и ме сака!“
Да, кога некој мисли така за вас, сигурни сме дека би ви се допаѓало.

3.Не крадете го сопругот од пријател, но ако го украдете, закрпете се со неа. Женската солидарност е поважна од љубовниците
Би било логично дека врската помеѓу Лиз и Деби Рејнолдс, откако Еди Фишер ја напушти Деби поради Елизабет, беше лоша. Наместо тоа, двајцата останаа пријателки сè до смртта на Тејлор во 2011 година.
“Жените ја сакаа, а мажите ја обожаваа, а меѓу нив беше и мојот сопруг. луѓето секогаш мислеа дека сум полна со бес, но не е така. Ние го надминавме тој период”, рече Деби откако Лиз почина.

4.Не одбивајте дијаманти од вашиот партнер, дури и ако тие пристигнат како цевка на мирот по расправија
Наводно, Лиз добила дијамантски ѓердан по една од бурните пресметки со Бартон. Би било грубо ако го одбие подарокот, нели?

5.Не обидувајте се да го разберете спротивниот пол. Ако не му се допаѓаш, спушти ги раменици и продолжи понатаму
“Мислам дека кога ќе станат полнолетни, некои мажи се плашат да пораснат. Се чини дека колку е постар мажот, толку помлада сопруга ќе пронаје”, рече Лиз. Вакви примери сигурно знаете и самите. Ако Лиз не научи нешто, тогаш тоа е дека има многу риби во морето, па ако лицето со кое сте мисли дека не сте доволно убави или млади, кажете му да се изгуби.

6.Очекувајте кавги
Несогласувањето е составен дел од врската. Тејлор и Бартон биле толку подготвени што наводно земале по три апартмани – еден над нив и еден под нивниот. Тие сфатија дека на тој начин ќе ги поштедат соседите од силни кавги.

7.Не се мажете додека не го пронајдете вистинскиот. Но, признајте си дека е лудо тоа што сè уште го барате по четири или пет брака.
„Јас сум многу посветена сопруга, но треба да бидам и посветена затоа што сум била во брак многу пати“, рече таа.

8.Не потценувајте го фактот дека имате потреба од страст
„Признавам дека ме водат страсти“, рече Тејлор.  Нејзините страсти го натераа Ватикан да ја обвини за неморал.

9.Не лелекајте за неуспешната врска
Но, што ако врската не успее? Слушнете го советот на Лиз Тејлор за тоа како да го преболите тој некој: „Налијте си пијалок, ставете кармин и совземете се“.

Прегледи:
331
Објавено на:
28.02.2021