Категории

93-годишната Дефни Селф е најстариот модел на светот која плени со својот стил и нема намера да се пензионира

Постојат луѓе чија животна енергија е навистина за восхит. Меѓу нив е и најстариот професионален модел во светот. Дефни Селф наполни 93 години на 1 јули и, како што вели, нема намера да се повлече.

Почна да се шета по модните писти по Втората светска војна, кога победи на локалниот натпревар за девојчето на насловната страница. Наскоро се приклучи на агенцијата Габи Јанг во Лондон, каде што го заврши својот тренинг како модел. Родена е во Лондон во 1928 година, а за време на нејзината кариера беше уметнички и комерцијален модел, појавувајќи се подеднакво успешно и во рекламните кампањи за облека и џин. Таа беше омажена за театарскиот и телевизискиот продуцент им Смит. Кога се повлече од индустријата за модели, се пресели во Хертфордшир, каде и денес живее, за да се посвети на воспитувањето и воспитувањето на нивните три деца.

Кога нејзиниот сопруг помина по долго боледување, таа неочекувано беше повторно откриена во 1970-тите од индустријата за мода и козметика. Оттогаш работи континуирано. Својата извонредна животна приказна ја откри во своите мемоари „Начинот на кој се облекувавме“. Сите се среќни што ги слушаат нејзините модни совети, дури и 20-годишни девојчиња. Дафне ја следат повеќе од 62.000 луѓе на Инстаграм. Која е тајната на нејзината виталност? Па, можеби во фактот дека дури и во десеттата деценија, тој има желба да проба нови работи во животот. Така, таа неодамна ја исполни својата долгогодишна желба да седи на тапани.

За време на пандемијата немаше снимање, а на модната икона не и беше досадно. Им даде совет на помладите дами како да имаат соодветна комбинација на облека за секоја пригода. Дафне истакнува дека нејзиниот стил бил значително под влијание на нејзината мајка.

„Мајка ми отсекогаш била многу елегантна. Таа ми соши многу облека и се погрижи секогаш да изгледам најдобро. Во тоа време, секогаш имаше фустан за секоја пригода, без разлика дали одеше во црква, на забава, на коњи, на шопинг или само да поминуваше време дома. Мислам дека денес работите не се сменија многу. Доживувам треска кога ќе видам девојки, убави и млади, како излегуваат од куќата со заразени тренерки. Тоа е неприфатливо. Секоја жена треба да биде уредна и средена како да го прави тоа за последен пат“ – смета Дафне.


Прегледи:
163
Објавено на:
20.04.2021