Категории

Ако имате ретка коса додадете ги само овие 2 состојки во вашиот шампон

Во есенските месеци, повеќето жени се соочуваат со предизвикот од губење на косата. Без разлика дали косата паѓа малку или многу, ова секако е непријатно искуство и сакаме да ја држиме косата на место. Можете да постигнете раст, густина и волумен на коса на природен начин, а ние ви носиме еден стар трик.

Додадете само две состојки во вашиот шампон и без губење на косата – есенцијални масла од рузмарин и мандарина. Можете да ги најдете во парфимерии, продавници за здрава храна или специјализирани продавници што продаваат етерични масла. Важно е да побарате од продавачот дермално масло. Додадете 700 капки од секое етерично масло во 700 мл шампон и добро протресете го шишето. Измијте ја косата на вообичаен начин, без да чекате пената да стои на вашата глава.

Не грижете се, вашата коса нема да биде мрсна или неуредна после миење. Концентрацијата на маслото е многу ниска, а содржината на маснотии е многу помала од вообичаеното рицинусово или чичково масло, кои најчесто се користат за нега на коса. По еден месец треба да забележите промени во вашата коса.

По миењето на косата, можете да ја ставите маската што ја користите, и да не ја четкате косата додека е сува, за да не им се скршат краевите. Нежно исушете го со крпа без триење и туткање, а потоа исушете го со фен.

Забелешка: Ако имате чувствителна кожа, консултирајте се со дерматолог пред да го користите овој природен трик.