Категории

Ако сте на диета еве што да избегнувате – Храна која дебелее

Храната за гоење е важна истовремено за луѓето кои се прашуваат како да се здебелат, но и за луѓето кои сакаат да ја избегнуваат затоа што сакаат да ослабат или се на диета за слабеење. Некои намирници се здрави, но содржат и многу калории. Количината на калории во храната не е секогаш поврзана со тоа дали храната е здрава или не.

Проверете ја табелата со калории за да проверите колку калории има една храна. Ако сакате да добиете тежина или сакате да намалите тежина, можете да го зголемите внесувањето во вашето мени, но ако не сакате, тогаш треба да го ограничите внесувањето на оваа храна.

Авокадо – според табелата со калории има 160 калории на 100 грама Авокадото како храна има многу придобивки и позитивно влијае на многу здравствени состојби. Авокадото е добро за кожата, дијабетесот, го намалува холестеролот, но авокадото е исто така калорично.

Ореви – според калориската маса оревот има 667 калории на 100 грама, бадемите имаат 634 калории на 100 грама

Темно чоколадо – според табелата со калории има околу 550 калории на 100 грама. Не сите чоколади имаат ист број на калории, исто како што не сите имаат ист удел на какао, но приближно бројот на калории е околу 550 на 100 грама чоколадо. Темното чоколадо има многу придобивки, но внесувањето треба да биде ограничено доколку сте на диета.

Маслиново масло – голема лажица екстра девствено маслиново масло има околу 120 калории, односно 100 мл девствено маслиново масло има околу 900 калории. Маслиновото масло е одлична храна, но сметајте ги калориите што ги содржи. Слично е и со девственото масло од семки од тиква

Сирење – 100 грама сирење има од 300 до 400 калории. Тие се богат извор на калциум, но сирењата имаат и висока калориска вредност. На пр. Сирењето ементалер има 407 калории на 100 грама.

Путер – според табелата со калории има 735 калории на 100 грама.

Прегледи:
135
Објавено на:
17.01.2021