Категории

Амазонската дождовна шума е во пламен со недели, горат „белите дробови“ на светот!

Хаштагот #PrayForAmazonia се прошири на социјалните мрежи, бидејќи корисниците се обидуваат да го привлечат вниманието на светот кон дождовните шуми на Амазон, кои се уништуваат неколку недели од пожарите кои ги зафатија кои се толку интензивни што може да се видат од вселената.

Како што објави „Еуро њуз“, не е јасно дали пожарите биле предизвикани од земјоделска активност или уништување на шумите.

Луѓето ги критикуваат медиумите затоа што посветуваат премало внимание на пожарите во Амазон, особено со оглед на основната улога што ја има дождовната шума во апсорпцијата на јаглерод диоксидот при глобалното затоплување на планетата – поради што се нарекуваат „белите дробови на Земјата“.

Според „The Mind Unleashed“, сателитските податоци собрани од националниот институт за истражување на вселената на бразилската влада објавени во јуни 2019 година покажуваат дека уништувањето на шумите драматично се зголемило во Болсонаро, и ги отфрлаат тврдењата дека истражувањето е „лага“.

Пожарите сега се толку интензивни што може да се забележи како чадот го затемнува небото во Сао Паоло, најнаселениот град во Бразил.