Категории

Авокадото го заштитува срцето и помага при слабеење – Сите придобивки од ова овошје

Авокадото е редок скапоцен камен меѓу овошјето – содржи здрави хранливи материи и масти, а на секое јадење му дава мекост и пријатна текстура. Но, како и со секоја храна во вашата исхрана, принципот на рамнотежа треба да биде на прво место. Сè што има добар вкус, па дури и здраво, не може да биде добро за вашето здравје ако го консумирате во прекумерни количини. Меѓутоа, во случајот со авокадото, ситуацијата е нешто поинаква, бидејќи овде регуларноста има само позитивни аспекти. Ајде да одиме на црвено…

1. Заштита на срцето
Мононезаситените или здравите масти, кои во големи количини ги има во авокадото, поволно делуваат на здравјето на срцето, поточно го намалуваат ризикот од срцев удар и нивото на лошиот холестерол во крвта. Покрај незаситените масти, авокадото содржи и некои антиоксиданси кои се ефикасни во спречување на воспаление и оксидативен стрес – оштетување на клетките поради прекумерна оксидација во крвните садови. Како резултат на тоа, консумирањето едно авокадо секој ден може значително да го подобри вашиот проток на крв и целокупното здравје на вашиот кардиоваскуларен систем.

2. Слабеење
Ова може да изгледа како грешка – како храната богата со масти како авокадото може да ви помогне да изгубите тежина? Впрочем, мастите се главниот виновник за вишокот килограми. Меѓутоа, поставувајќи вакви прашања покажуваме непознавање на сопственото тело и механизмите со кои функционира.

Научниците докажаа дека авокадото навистина помага при слабеење – поради високата содржина на масти и влакна (околу 14 грама по овошје), откако ќе го изедете, се чувствувате сити, што ве спасува од опсесивната желба за грицкање во текот на денот. На пример, една студија објавена во Nutrition Journal покажа дека луѓето кои страдаат од хронична прекумерна тежина речиси пет часа се ослободиле од желбата за грицкање штом додале само половина авокадо во нивната секојдневна исхрана.

3. Намалување на ризикот од дијабетес
Неодамнешните научни истражувања сугерираат дека авокадото е најдоброто нешто што природата го смислила за регулирање на шеќерот во крвта. Во еден неодамнешен експеримент, учесниците додале половина авокадо во својот оброк, по што експертите во редовни интервали им го мереле нивото на гликоза и инсулин во крвта. Резултатите покажале дека и покрај фактот што авокадото ја зголемува вкупната калорична содржина на храната, тоа не го менува нивото на шеќер во крвта.

4. Подобар вид
Макуларната дегенерација е една од најчестите причини за рано губење на видот, поради што хранливите материи како лутеин и зеаксантин се вредни за модерната личност. Добрата вест е дека авокадото ги содржи и двете. Затоа, ако мислите дека видот ви се влошува, вреди да додадете авокадо во вашата секојдневна исхрана. Особено што е најбогат извор на лутеин меѓу 20-те други плодови кои најчесто се консумираат.

5. Убава коса и кожа
Истиот лутеин и зеаксантин кои се наоѓаат во авокадото служат како главни заштитници на нашите клетки од УВ оштетувањето и штетните оксидативни процеси што ги предизвикува.

УВ зраците доведуваат до предвремено стареење на кожата и негативно влијаат на здравјето на косата, правејќи ја слаба и дехидрирана. Но, тоа не е се. Едно авокадо дневно ќе ви обезбеди повеќе од 20% од препорачаната дневна доза на витамин Е, кој е омилена состојка во козметичките производи. И со добра причина – помага да се неутрализираат слободните радикали кои ја деформираат структурата на ткивото.

6. Добро расположение
Редовната употреба на авокадо ќе помогне да се балансира вашата емоционална состојба поради високата содржина на голем број витамини и минерали кои позитивно влијаат на промените на расположението. Вашето тело ги добива сите хранливи материи што му се потребни за правилно функционирање. Како резултат на тоа, ништо не го спречува вашето тело целосно да произведува серотонин, хормонот на среќата, како резултат на кој изблиците на енергија, добрите мисли и инспирацијата стануваат нормална состојба, а не ретко отстапување од правилата.

Но, една од главните улоги ја игра високата концентрација на калиум со кој може да се пофали авокадото. Научните студии постојано покажуваат дека луѓето кои се склони кон депресивни мисли имаат ниско ниво на калиум во телото.

7. Сите корисни материи на едно место
Авокадото содржи околу 20 видови витамини и минерали и тоа го прави вистински шампион. Едно авокадо ги содржи следните проценти од препорачаната дневна доза: витамин К – 53%, фолна киселина – 41%, витамин Ц – 33%, витамин Б5 – 28%, калиум – 28%, витамин Б6 – 26%, витамин Е – 21 %, бакар – 19%. Авокадото содржи и лутеин, тиамин, железо, ниацин, рибофлавин и голем број антиоксиданси. Широк опсег, нели?

Прегледи:
277
Објавено на:
23.03.2022