Категории

Берни Сандерс го „украде“ шоуто на инаугурацијата во САД – Неговите ракавици станаа вирален хит

Секоја чест за првите дами, но неговите ракавици се главните ѕвезди на инаугурацијата: Берни Сандерс стана интернет меме кое забавува милиони.

Невообичаено и според американски стандарди, го привлече целото внимание на корисниците на Твитер
Тој е сенатор од Вермонт и некој чиј изглед секогаш се коментира. Дури и во американска смисла, тој е многу невообичаен политичар. Така, со своето појавување на инаугурацијата на 46-от претседател на САД, Џо Бајден, Берни Сандерс блесна на социјалните мрежи. Неговиот стил, став и израз на лицето станаа меме.

За почеток, секој најмногу ги коментираше неговите ракавици. Освен изгледот што се истакнува, нараквиците има уште подобар трик. Тие всушност се направени од пренаменета, веќе користена волна (за еден стар џемпер) и рециклирани пластични шишиња. А, за сенаторот, ги направи Jен Елис, наставник од Вермонт.

Една од фотографиите на Сандерс, на која се чини дека спие, беше искористена за мемиња кои сега се шират како пожар на Интернет.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by HIGHSNOBIETY (@highsnobiety)

И тоа не е крај. Сајтот Highsnobiety направи трик – „украдете го изгледот на Берни Сандерс од инаугурацијата“, под услов, како што го нарекуваа, кралот на демократите-социјалистите, да се определи за луксузен моден конзумеризам.

Јасно се сомневаме дека има 2.000 долари на себе, што е приближно износот на оваа модна препорака, но дека привлече толку многу внимание кон себе, буквално не правејќи ништо, е навистина фасцинантно.

На крајот, самиот Сандерс го коментираше својот изглед на инаугурацијата.

-Се облекуваме топло во Вермонт затоа што знаеме нешто за студот. Ние не сме заинтересирани да бидеме модерни. Ние сакаме да се загрееме. И го сторив тоа – рече тој, како што објави Гардијан.

Прегледи:
451
Објавено на:
22.01.2021