Категории

Без грижа на совест: 9 намирници кои можете да ги јадете и доцна во ноќта

Знаете дека јадењето доцна во ноќта може да го зголеми стресот, но и да се здебели. Сите имаме моменти кога копнееме по храна, а ситните часови отчукуваат. Лежиме во кревет, а мислите ни се во фрижидерот. Се обидуваме да се бориме, но не успеваме.Обично оди вака – по долго двоумење, стануваме од кревет и одиме во кујната, но размислуваме за многу работи.

Нутриционистите заобиколуваат шест многу популарни јадења во широк лак, а исто така и вие наскоро Познатото „јадење доцна во ноќта не е добро“ ве прогонува, а вие само сакате да јадете, само треба да јадете. Но, што треба да јадете? Кои се вашите најдобри и најздрави опции? Еве неколку од најдобрите намирници што можете да ги јадете навечер без двоумење.

1. Риба
Одличен избор е рибата, особено масната риба како лосос, туна и скуша. Ова се смета за здрав избор бидејќи содржи значителна количина на витамин Д. Витаминот Д му помага на вашето тело да ги регулира нивоата на калциум и е добар за вашите бубрези, паратироидните жлезди, кожата итн.
Масната риба содржи и омега-3 масни киселини. Омега-3 масните киселини се група на здрави масни киселини кои можат да послужат како антиинфламаторни агенси и се добри за мозокот. Докажано е дека омега-3 масните киселини можат да ја зголемат количината на серотонин произведен од нервниот систем и со тоа да го подобрат спиењето. Значи, нема да се свртите од една на друга страна во обид да заспиете откако ќе јадете ваков оброк. Рибата исто така содржи хранливи масла кои се добри за вашето тело и кожа.

2. Бел ориз
Белиот ориз е само ориз кој нема меки микроби. Ова отстранување на трици и микроб доведува до фактот дека белиот ориз содржи пониско ниво на влакна, хранливи материи и антиоксиданти во споредба со кафеавиот ориз. Сепак, белиот ориз сè уште содржи значителна количина на хранливи материи како што се тиамин, фолати и манган, па затоа е благодарен и како оброк доцна во ноќта. Белиот ориз има висок гликемиски индекс. Јадењето храна со индекс на ГИ, како што е оризот, може да го подобри квалитетот на сонот. Сето ова е точно ако храната се зема еден час пред спиење.

3. Банани
Конечно, нешто за вегетаријанците. Овошје! Бананите не само што имаат добар вкус, туку се богати и со калиум и триптофан, што ги прави една од најдобрите намирници за јадење навечер. Триптофанот е основен протеин кој игра значајна улога во релаксацијата. Некои банани, доколку се консумираат пред оброк, можат да го подобрат квалитетот на сонот. Покрај тоа, тие содржат витамини и се богати со антиоксиданти. Тие исто така содржат соединенија кои ја забрзуваат работата на цревата.

4. Сирење и крекери
Сирењето, извор на триптофан и крекерите, извор на јаглени хидрати, можат да помогнат во рамнотежата на нивото на шеќер во организмот. Кога земате сирење и крекери заедно, повеќе триптофан станува достапен за вашиот мозок. Шеќерот во сирењето го храни вашиот мозок, а триптофанот помага во производство на мелатонин. Ова значи дека производството на серотонин, кој го подобрува квалитетот на спиењето, и мелатонинот во вашиот нервен систем би бил поголем кога земате сирење и крекери истовремено.

5. Топли житарици
Житарките се одличен извор на влакна. Овесната каша содржи и импресивна количина на мелатонин, кој го подобрува спиењето.Пред спиење, топол сад со житни култури, а можеби дури и цели зрна, е добар избор, бидејќи не содржи многу калории.

6. Јогурт
Јогуртот е омилен пијалок, и тој е богат извор на калциум, неопходен за организмот. Тоа е од суштинско значење за раст на коските и забите, а на скелетните, мазните и срцевите мускули им се потребни за да се случат мускулни контракции. Значи, оброк е погоден и за деца. На вашето тело му е потребен и калциум за производство на мелатонин од триптофан. Јогуртот содржи и казеин. Се верува дека казеинот го намалува гладот ​​во раните утрински часови.

7. Јајца
Јајцата се одличен извор на протеини и не содржат многу калории. Како јадење закуска доцна во ноќта, се добар избор. Тие исто така содржат триптофан, кој – како што мора да знаете сега – може да го подобри квалитетот на нечиј сон.

8. Мед
Медот е хранлив и не содржи многу калории. Познато е дека има способност да го зголеми производството на мелатонин во вашето тело. Исто така, содржи здрави шеќери, како што се фруктоза и гликоза, и може да има добар ефект врз нивото на шеќер во вашето тело.Медот е една од најдобрите намирници за јадење доцна во ноќта.

9. Пуканки
Кога не ги готвите со шеќер, не додавате млеко и други масни работи, пуканките се одлична закуска во доцните часови на ноќта. Пуканките се нискокалорична закуска и содржат богата количина на растителни влакна. Се верува дека житарките богати со влакна го намалуваат ризикот од срцеви заболувања, дијабетес и некои видови на рак. Пуканките исто така содржат полифеноли, антиоксиданти кои ја подобруваат циркулацијата и здравјето воопшто. Следниот пат кога сакате оброк доцна во ноќта, разгледајте ги горенаведените предлози, бидејќи не сите јадења се добри кога се јадат навечер.

Запомнете, здравата исхрана е одличен начин да останете здрави

Прегледи:
58
Објавено на:
21.07.2021