Категории

Бијонсе и Тејлор Свифт испишаа историја на наградите Греми 2021 изедначувајќи со претходните рекорди

Бијонсе и Тејлор Свифт поставија неколку нови и се изедначија со претходните рекорди на Греми награди.

Бијонсе го освои 28-от Греми во неделата вечер, со што стана најнаградуваната жена во историјата, надминувајќи ја пејачката Алисон Краус. „Многу сум почестена, толку сум возбудена“, рече таа, примајќи ја наградата во категоријата најдобра изведба на R&B.

Тејлор Свифт исто така влезе во историјата на церемонијата во неделата, со што стана првата жена уметник што го освоила албумот на годината три пати. Ѕвездата беше наградена за албумот Фолклор, создаден во периодот на изолација поради пандемијата на вирусот корона. Таа претходно освои награди за албум на годината во 2010 година за Firles (Бестрашен) и во 2016 година за нејзиниот поп опус во 1989 година. Тејлор влезе повеќе од избрана компанија – само тројца други уметници ја освоија наградата за албум на годината три пати: Френк Синатра, Пол Симон и Стиви Вондер.


Главни добитници на греми наградите за 2021 година:
Албум на годината: Folklore на Тејлор Свифт
Песна на годината: Били Ајлиш – Everything I wanted
Песна на годината: Н.Е.Р. (H.E.R.) – I can’t breathe
Најдобар нов изведувач: Meghan Thee Stalion

28-от Греми на Бијонсе беше претставен како дел од Црна парада, прослава на црната моќ и издржливост, што таа го најави на 19 јуни минатата година. „Како уметник, верувам дека мојата работа е да го одразувам времето и беше толку тешко време“, рече таа додека ја прифати наградата. „Така, сакав да ги воздигнам, охрабрам, прославам сите убави црни кралици и кралеви кои продолжуваат да ме инспирираат и инспирираат на светот“.

Со вкупно 28 Греми, Бијонсе сега е врзана со супер продуцентот Квинси Џонс. Само диригентот за класична музика Сер Џорџ Солти има повеќе – 31. Бијонсе исто така беше дел од уште еден историски момент – кога Меган Сталион стана првиот уметник што ја освоил наградата за најдобра рап песна.

Музичарот од Хјустон ја доби наградата за хитот Savage Remix, во кој дел пее и Бијонсе. Х..Е.Р. победи на Н.Е.Р. исто така ја освои најдобрата песна за R&B за Better Than I Imagine. Црната парада не е единствената наградувана песна што го рефлектира движењето „Црни животи е важна“. Пејачот Х.Е.Р. ја освои категоријата песна на годината за „Не можам да дишам“, што се всушност последните зборови на афро-американецот Georgeорџ Флојд, кој почина во Минеаполис по полициската бруталност.

Еден полицаец му стави колено на вратот и го притисна, а 46-годишниот Флојд, молејќи за својот живот, рече: „Не можам да дишам, не можам да дишам“. Неговите зборови беа еден од главните пароли на масовните протести предизвикани од неговата смрт, како и смртта на Брионе Тејлор. Прифаќајќи ја наградата, Н.Е.Р. таа рече дека никогаш не можела да замисли дека „мојот страв и мојата болка ќе се претворат во удар“.

„Затоа пишувам музика и сум многу благодарна“, додаде пејачката чие вистинско име е Габриела Вилсон.
„Ја снимив оваа песна сама во мојата спална соба во куќата на мајка ми“, рече таа. „И сакам да му се заблагодарам на татко ми – плачеше, беше во солзи кога ја напишав песната и му ја отпеав. Тој прв слушна“. „Но запомнете“, рече таа: „Ние сме промената што сакаме да ја видиме и знаете дека борбата што ја водевме во нас летото 2020 година ја задржува истата енергија. Ви благодарам“.