Категории

Билки кои ќе ви помогнат веднаш да потонете во сон

Сите знаеме дека добриот сон е еден од клучните елементи за здрав и успешен живот. Малку е што можеме да сториме добро ако се разбудиме ненаспани и уморни од ден на ден. Овие билки можат да ви помогнат доколку имате проблеми со несоница.

ЛАВАНДА
Лавандата долго време се користи за лекување на несоница, а денес најчесто се користи за правење чај. Покрај релаксирачките мускули, смирувачката нервоза и вознемиреноста, чајот од лаванда има корисен ефект и во случаи на нарушувања на спиењето. Потребно е само да се стават две лажички цвеќе од лаванда во чаша топла вода, а потоа да се остават десет минути и да се цедат. Претставниците на алтернативната медицина советуваат две чаши на ден, засладени со мед, каде што дефинитивно треба да пиете една пред спиење.

МАЈЧИНА ДУШИЦА
Ставете лисја од мајчина душица во 2 дл зовриена вода, а потоа покријте и оставете да отстои половина час. Процедете и испијте разладен чај, пренесува порталот новиварје.ба.

ЈАГОРЧЕВИНА
Чајот направен од корен од горчлива тиква се смета за исклучително смирувачки лек кој помага и при несоница. Истурете лажичка сушен корен на растението во 1 дл вода, па ставете да зоврие. Оставете да отстои околу 10 минути, а потоа процедете. Се препорачуваат најмалку три чаши чај на ден.

Прегледи:
26
Објавено на:
02.05.2021