Категории

Билки кои се спас против комарците и другите досадни инсекти

Одамна е познато дека постојат растенија кои „одбиваат“ инсекти, па затоа од се срце ви препорачуваме наместо скапи и штетни инсектициди, да засадите една од овие прекрасни, украсни растенија и да се ослободите од комарци и пајаци и други инсекти што ги напаѓаат нашите домови за време на летната сезона.

Босилек
Босилекот е најпозната метода за одвлекување на комарците од вашиот дом. Корисен е и како зачин, а ниту мувите не го сакаат неговиот мирис. Расте исклучително лесно во саксии, па затоа треба да се редат пред прозорецот, веднаш до вратата и на балконот. Сепак, постојат неколку видови на босилек, и најдобро е да се земе обичен, бидејќи е најефикасен.

Рузмарин
Рузмаринот е исто така растение против комарци и не бара многу одржување. Рузмаринот е „неподнослив“ за комарците, особено кога цвета, а маслото содржано во гранчињата на ова растение го олеснува чешањето доколку ве боцкаат.

Лаванда
Лавандата може да се користи на многу начини и заслужува да најде место во дворот или на балконот. Мирисот на лаванда ги одбива натрапниците, а кога се суши и го става во платнени вреќи, ги одбива и молците.

Лимонова трева
Лимоновата трева одбива секов вид штетници, па затоа треба да се сади во близина на влезната врата. Проблемот е ако вратата е на северната страна, бидејќи на ова растение му се допаѓа сонцето или полусончевите делови, а во исто време му треба влажна почва со добра дренажа. Исто така, кога е примен, брзо расте. Затоа, најдобро е да го засадите во саксии и да го преместите на посакуваното место. Не чувајте го во затворено, туку на отворено или на балкон.

И, конечно, кралицата во борбата против комарците, пајаците, мувите и другите штетници – Нејзиното височество Нане!

Пајаците, како и повеќето други инсекти, не толерираат мирис на нане. Ова растение има силен ароматичен мирис кој им одговара на луѓето, но е неподнослив за пајаците и разните бубачки. Нане во мали саксии и стратешко поставување во аглите каде што обично наоѓате пајаци, ќе ги избрка од вашиот дом засекогаш. Исто така, по правосмукалка и чистење, можете да ги попрскате просториите во куќата со освежувач со мирис на нане. Или направете сами целосно природен производ за отстранување пајаци.

Потребно ви е:
– чаша и пол вода
– оловина чаша алкохолен оцет
– 20 капки есенцијално масло од нане (нане)

Ставете ја смесата во шише со спреј, добро протресете. Прскајте на места како што се зад плакари, мијалници, агли во бањата, сите места каде што се појавуваат пајаци. Повторувајте ја постапката еднаш или двапати неделно, и овие напади повеќе нема да бидат ваши цимери.

Прегледи:
127
Објавено на:
19.06.2021