Категории

Бизарни факти од кои ќе ви падне вилицата – Дали сте знаеле дека сирењето може да слуша музика?

Честопати наидуваме на тврдења во кои е тешко да се поверува и покрај сиот напор што некој го вложува да не убеди. Сепак, светот околу нас е полн со неверојатни феномени, а сознанието дека нешто сè уште може да не изненади до точка да се фрлиме во часови истражување на Интернет, може да биде многу исполнето.

BuzzFeed состави список на неколку факти што звучат толку бизарно што на почетокот е невозможно да им се верува, но тие се резултат на студии, документирани фотографии или докази од некој друг вид.

1. Ако ги чувате гасовите премногу долго внатре и не ги ослободувате од ректумот, дел од нив може повторно да се апсорбираат во телото и да излезат во устата. Значи, можно е да го „пуштите ветрот“ преку устата.

2. Демодекс грините, грините што живеат на човечкото лице, немаат анален отвор. Кога ќе умрат, тие ги оставаат своите измет на нашата кожа.

3. Ако додадеме сол на свеж ананас, тој ќе има посладок вкус. Причината е дека солта ќе ја неутрализира горчината на овошјето и ќе остане само сладоста.

4. Десет пати веројатно е да ве касне њујорчанец отколку ајкула.

5. Елката може да порасне и во вашите бели дробови. 28-годишен маж од Русија случајно вдишал семе од елка и тоа му ‘ртело во белите дробови. Лекарите помислиле дека има тумор, бидејќи тој се жалел на силна болка при дишење и кашлал крв, но тие биле изненадени кога во белите дробови нашле елка долга 5 сантиметри.

6. Вашите отчукувања на срцето ќе се синхронизираат со ритамот на музиката што ја слушате. Студијата покажа дека срцевиот ритам привремено се забрзува за време на музичкото крешендо и повторно се забавува за време на намалувањето.

7. Праските и кајсиите се всушност истото овошје, а единствената разлика е во рецесивниот ген што предизвикал ќелавост.

8. Комарците можат да ја помирисаат вашата крвна група и да уринираат на лицето додека ја пиат крвта.

9. Ако пуштите музика во ролна сирење, мелодиите ќе влијаат на неговата арома и вкус. Сирењето во кое свирела хип-хоп музика има најинтензивен вкус, сугерира студија од 2019 година.

10. Над 50 проценти од пилотите признале дека заспале во текот на летот, а 29% од нив тврдат дека кога се разбудиле, виделе дека и нивниот копилот спие.

Прегледи:
41
Објавено на:
21.02.2021