Благодети од природата: Добрите страни на медот за жените

Познато е дека медот е една од најздравите намирници во светот. Посебно се препорачува за личности кои имаат проблем со варењето. 

Еден едноставен напиток со мед кој треба секое утро да го консумирате ќе го опорави вашиот систем за варење. Секојдневното консумирање на мед е најдобриот начин во потполност да ги искористите сите негови придобивки.

Состојки:

  • 2 дл млака вода
  • 1 полна лажица мед

Подготовка:

Добро промешајте ги водата и медот, причекајте медот да се стопи и потоа испијте ја чашата. Водата мора да биде млака, а никако врела бидејќи високата температура ги уништува сите хранливи и благотворни состојки во медот.

Водата со мед делува на вашето тело така што го олеснува проаѓањето на храната во системот за варење, односно од тенкото во дебелото црево. Делува антибактериски, а одличен е и за детоксикација на организмот, односно помага при исфрлање на токсините. Исто така, го регулира и нивото на шеќер во крвта.
Коментари

[fbcomments]