Категории

Бред Пит смета дека боледува од ретка болест – Не може да препознава лица

Холивудскиот актер Бред Пит верува дека има прозопагнозија, нарушување на перцепцијата на човечкото лице..

Бред Пит (58) неодамна во интервју за GQ изјави дека мисли дека има прозопагнозија, ретко пореметување поради кое луѓето не можат да препознаат лица, пренесува „Јаху“.

Бред изјавил дека веќе подолго време има проблем со препознавањето на лицата и дека се грижи дека неговото нарушување ќе доведе до тоа луѓето да го гледаат како недостапен, вообразен и недостапен. Иако на актерот никогаш не му било дијагностицирано ова нарушување, Пит неколку пати инсистирал дека има прозопагнозија.

– Толку многу луѓе ме мразат затоа што мислат дека не ги почитувам – изјави во 2013 година за Esquire и додаде:

– Мислат дека сум егоист и вообразен, но тие ситуации ми се мистерија. „Не можам да препознавам лица и дефинитивно ќе морам да се тестирам“, изјави Пит.

За луѓето со ова ретко нарушување, лицето е неодреден предмет, без разлика дали тоа е нивно лице или на членови на семејството, пријатели или странци.

Свесни се дека гледаат лице пред себе, но не можат да го склопат во една препознатлива целина. Некои гледаат целосно непрепознатлива слика во лицето, додека други гледаат црти на лицето кои се збунети и неорганизирани.

Луѓето со ова нарушување може да се препознаат по бојата на гласот, начинот на кој одат или фризурата.

Статистиката покажува дека 2,5 отсто од луѓето го имаат ова нарушување во поблага или потешка форма, а многумина не се ни свесни дека го имаат овој проблем.

Прегледи:
224
Објавено на:
12.07.2022