Категории

Брз десерт со јаболка: Никогаш посочен десерт, а потребен ви е само еден сад! (РЕЦЕПТ)

Овој рецепт сите ќе ви го побараат, бидете сигурни

Состојки:

 • 120 грама брашно
 • 1 лажичка прашок за пециво
 • малку сол
 • 120 гр. путер
 • 150 гр. шеќер
 • 2 јајца
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 3 лажици рум
 • 2 јаболка

Подготовка:

 • Измијте, излупете и исецкајте ги јаболката на коцки и загрејте ја рерната на 1800С.
 • Премачкајте ја тавата за печење со големина 24 см со путер и покријте го дното со хартија за печење.
 • Растопениот путер измешајте го со шеќерот и додавајте едно по едно јајце.
 • Додајте го екстрактот од ванила и рум, па добро измешајте.
 • Сувите состојки, брашното, прашокот за пециво и солта, истурете ги во подготвената смеса и мешајте со дрвена лажица и на крај додадете ги јаболката.
 • Истурете го тестото во подготвениот калап, а на врвот распоредете една полна лажица шеќер.
 • Печете 40 минути.
 • Оставете да се излади пред да го извадите од калапот.
 • Изладената торта посипете ја со шеќер во прав.
Прегледи:
278
Објавено на:
04.04.2020