Категории

Брз десерт во чаша со цимет и ореви – За зимско расположение

Потребни се само неколку минути за да се подготви овој вкусен десерт!

Овој брз засилувач на расположението можете да го понесете со вас на работа или училиште. Момент на слатко задоволство во секојдневниот живот е загарантиран.

 

Во зимските денови, секој од нас, на свој начин, се обидува да се снабди со енергија и да го подобри своето расположение. Некои пијат кафе, други се фокусираат на физичката активност, додека ние си дозволуваме момент на задоволство со слаток десерт.

 

Нека инспирацијата за десертот биде брз колач со крем од цимет и ореви.

 

Состојки за две порции:

  • пандишпан за торта
  • маскарпоне сирење – 150 гр
  • слатка павлака 36% – 150 гр
  • шеќер во прав – 40 г.
  • цимет – 2 лажици
  • ванила – ½ стапчиња
  • ореви – 50 гр
  • чаши или тегли – 2 парчиња

 

Подготовка:

 

Ставете ги оревите во сув сад, печете ги некое време, а потоа сомелете ги. Иситнете го пандишпанот и измешајте го во садот со ореви. Додадете го маскарпоне сирењето во павлаката и повторно матете за да се соединат состојките. Измешајте го шеќерот во прав со циметот и ситно сецканите стапчиња од ванила. На крај додајте го шлагот со маскарпоне сирење.

 

Ставете слоеви во тегла или чаша – пандишпанот, па потоа кремот од ореви и кремот од цимет. Послужете изладено. Гарнирајте со неколку дополнителни ореви.

 

Пријатно!

Прегледи:
799
Објавено на:
19.12.2019