Категорија: Гастрономија

Направете сами: Бело чоколадо со јагоди, брзо и едноставно!

Овој рецепт е многу лесен бидејќи белото чоколадо само треба да се растопи, а јагодите да се...

Вкусна торта со јагоди: Се приготвува брзо и едноставно!

Јагодите во оваа сезона ги има доволно за да искористите да направите убава торта од јагоди...

Ароматични кременадли со павлака и топен кашкавал: Највкусен рецепт што може да го вкусите за ручек!

Ова е совршен предлог за ручек викендов! Состојки: 1 кг свински кременадли 200 грама кисела...

Торта со малини: Брза, вкусна и едноставна

Некои од нас, го обожаваат вкусот на овошните торти повеќе дури и од чоколадните. За сите...

„Од длабочините на морето“ прва книга на македонски од македонски професионален готвач за Медитеранската кујна

„Од длабочините на морето“ монографија во која подетално и сликовито е претставен дел од...

Овие намирници се пријатели на срцето и крвните садови

Одбрана исхрана и внесувањето на одредени намирници можат позитивно да влијаат врз...

Брзо и едноставно: За ручек подгответе топла компир салата

Во категоријата на протеини кои не треба да ги избегнувате се наоѓа и рецептот за компир...

Направете ја оваа здрава и превкусна салата од морков, бадем, брусница…

За да направите здрава салата, потребно ви е малку имагинација и неколку проверени состојки....

Најевтиниот и највкусен ручек од само 3 состојки, по кој полуде цел свет! (РЕЦЕПТ)

Кога зборуваме за готвењето, годините во никој случај не претставуваат пречка за оваа...

Пролетен специјалитет: Луто пилешко со манго

Оваа пролет внесете малку свежина во исхраната, пробајте некој нов рецепт несвојствен за...

Изгубете 5 килограми за еден месец со овој појадок!

Овој појадок го решава проблемот со мрзеливи црева и опстипација, ги согорува масните...

Еве што се случува со твоето тело ако јадеш две јајца на ден

Јајцата се актуелни во овој период,и тоа не е затоа што јајцата се вкусни, но бидејќи тие...

5 причини зошто треба да се јаде младиот кромид, особено зелениот дел

Зошто е добро да го јадете младиот кромид секој ден? Го заштитува срцето – е полн со...

4 грешки што сите ги правиме кога готвиме јајца

На око, кајгана, пржени јајца, тврдо варени, се праќаат – но никогаш не се како оние од...

Идеи за оригинално декорирање на велигденските десерти

Велигден е најголемиот христијански празник и сите домаќинки работат на подготовка на...

Лесен рецепт за чоколадни јајца со кои ќе ги израдувате вашите најмили

Велигден е еден од омилените празници на децата. За да среќата е уште поголема, што мислите...

Обратете внимание: Дали е здрава рибата од конзерва?

Конзервираната риба е несомнено поевтина од свежата, подостапна и поедноставна за јадење,...

Лебот му е потребен на нашиот огранизам, а овој леб е најдобриот

Лебот е многу важна намирница во исхраната. Содржи биолошки вредни протеини, шеќери,...

Откриен голем трик-Фрлањето на водата во која се варат шпагетите е најголема грешка!

Иако најверојатно сте од оние кои ги мијат тестенините со ладна вода по варењето, познатите...

Избелување и фарбање јајца со декупаж-техника!

Едноставно и многу ефикасно декорирање на велигденски јајца со салфетки. Забавувајте се и...