Категорија: Гастрономија

Вкусен викенд предлог: Крем пита

Кремаста, богата и крцкава крем пита, со рецепт за оригинален фил. Нешто задолжително како...

Еве како да изгорите што е можно повеќе калории, за краток период.

Сите се трудиме, што е можно побрзо да се ослободиме од вишокот на килограми што ги...

Лахмаџун – највкусната турска пица

Лахмаџун или турска пица е турско јадење кое последниве години е многу популарно и во...

За свеж почеток на неделата: Сок од лубеница и портокал

Доколку ви е потешко да ги извршувате секојдневните обврски поради летните горештини, ние...

Вкусен викенд предлог: Леден колач од праски

Вистинско летно освежување од горештините! А што е најважно, лесно и брзо се подготвува....

Освежување од топлите денови: Летна салата со тестенини

Потребни состојки: 500 гр тестенини, сварени 2 пиперки, исечкани 250 гр чери домати, исечкани на...

Вкусен викенд предлог: Моцарела стапчиња

За овој викенд ви предлагаме да ги подготвите моцарела стапчињата, за кои не е потребно да...

Корнети со ванила крем

Потребни состојки: 500 гр лиснато тесто 500 мл млеко 4 жолчки 1 ванилин шеќер 200 гр шеќер 2 полни...

Вкусен викенд предлог: 4 рецепти со вишни

Што е подобро од вишни: Па, вишни на 4 различни начини, секако! Затоа, додека е периодот на...

Чоко моко торта

Денес на нашето мени се наоѓа вкусната Чоко моко торта, за која нема да ви треба многу време...

7 интересни факти за лубениците кои најверојатно не сте ги знаеле

Лубеницата во поголемиот дел од светот е симбол за лето, таа е слатка и вкусна, се конзумира...

Фото: Ова се првите фотографии на финалниот, спакуван iPhone 6

IPhone 6  е спакуван и се дистрибуира низ светот. Ова се првите фотографии на новиот Ајфон, од...

Разубавете си го денот со подготовка на Манчмелоу

Потребни состојки: За кора: 6 жолчки 300 гр. шеќер 150 гр. зејтин 200 мл.млеко 300 гр. брашно 3 лаж....

Фото: Се продава куќата со поглед на пола Македонија се до Солун …

Таа е таа куќа со поглед на пола Македонија. Погледнете како Себастијан ја рекламира...

Вкусен викенд предлог: Гибаница со кисело млеко

Овој викенд акцент ставаме на традиционалните јадења. Сигурно вашата баба или мајка ви...

Вкусен викенд предлог: Чоколадни палачинки

Потребни состојки: 2 јајца 150 грама брашно 300 мл млеко 30 грама путер 40 грама темно чоколадо (со...

Киндер колач: Вашето омилено чоколадно задоволство

Потребни состојки: За кори: 6 јајца 80 гр шеќер 6 лажици вода 80 гр брашно 20 гр какао прашок за...

Вкусен викенд предлог: Полнети тиквички со шунка и сирење

Потребни состојки: 4 тиквички (средна големина) 150 гр шунка сирење по желба магданос...

Вкусен викенд предлог: Овошен јогурт од боровинки – вистинско витаминско освежување

Нема ништо поубаво од тоа денот, а воедно и викендот да го започнете со витамини. Затоа, за...

Како да излупите манго со чаша?

На кој му текнало алал да му е!