Категорија: Патувања

Поразителни факти: Океаните се загреваат со таква брзина како да фрлате пет атомски бомби секоја секунда во водата

Океаните ширум светот сега се загреваат со иста брзина како кога би се фрлиле пет атомски...

Легендата за фестивалот со магични фенери: Игра на светлината која остава без здив! (ФОТО)

Фестивалот на фенери во Кина, познат како „Чап Го Меи“ се прославува и оваа година. Улиците...

Патниците на аеродромот „Истанбул“ може да уживаат во услугата за изнајмување кабини за спиење

Патниците кои ги чекаат летовите, отсега може да одморат изнајмувајќи кабина за спиење на...

5 европски градови идеални за празнични викенд патувања

Викендите во текот на јануари се совршено време да отпатувате некаде со пријателите или...

6 приказни кои се кријат позади овие скулптури ширум светот го кршат срцето

Изразот „камено срце“ за вас ќе има потполно друго значење кога ќе ги погледнете овие...

Езерото Атабад фасцинира со својата убавина: Настанало како резултат на природна катастрофа, а денес е туристичка атракција

Природните катастрофи предизвикуваат голема штета поради која честопати жителите страдаат...

Вистинска зимска идила: Прекрасни места кои морате да ги посетите барем еднаш во животот! (ФОТО)

Туристичката посета на замоците станува се повеќе популарна. Кога ќе дојде зимата и ќе падне...

Eвропски острови каде и во зима може да шетате во кратки ракави

Зимата е навистина студена, поради што многу луѓе најчесто носат повеќе слоеви на облека....

Најдобри дестинации за патување во зима според National Geographic

За сите оние кои сакаат зимските денови да ги поминат на друго место, на пример во тропски...

(ФОТО) Бајковитиот град во Франција во кој ќе се заљубите на прв поглед

Прекрасен е во секој дел од годината, а особено е популарен за време на божиќните празници...

Полски фотограф патувал низ Индија прикажувајќи ја убавината на локалните граѓани

Запознавајќи луѓе со различно потекло, различни култури сфаќате колку сте поинкави, а од...

(ФОТО) Места ширум светот кои во текот на празниците се претвораат во вистинска снежна бајка

Кое место би го одбрале? Сигурно не постои човек кој во текот на празниците не би посакал да...

Илина Арсова е првата Македонка која ги искачи највисоките врвови на седумте континенти

Планинарката Илина Арсова е првата Македонка која ги искачи седумте највисоки врвови на...

Места како од бајките кои вредат да се посетат оваа зима

Доколку планирате патување оваа зима постојат светски дестинации кои не треба да ги...

Ова е најмагичното возење со воз на светот

Искуство какво што не можете ниту да замислите Швајцарскиот Clacier Express нуди искуство какво...

Децата во Финска продолжуваат да одат со велосипед на училиште, иако е -17 степени

Поголемиот дел од велосипедистите престануваат да возат кога температурите паѓаат надолу,...

Еве зошто Лондон е еден од најубавите градови за време на Божиќ

Целиот град е украсен со најспектакуларните инсталации што го прави еден од најубаво...

Прекрасни реални фотографии кои изгледаат како да се фотошопирани

Велат дека сликата вреди илјада зборови. Па, некои фотографии се толку зачудувачки што...

Сѐ уште не сте го испланирале вашето зимско патување? Еве список на најдобрите европски дестинации

Ако имате барем малку време да се одморите за време на празниците, време е да го осмислите...

Сакате да ја запросите љубовта на вашиот живот? Ова е идеалната дестинација за тоа!

Возење со гондола, неодоливите италијански специјалитети и единствениот амбиент се доволна...