Категорија: Здравје

Зошто коронавирусот кај некои пациенти доведува до посериозни компликации

Зошто некои се позагрозени од другите? Инфектологот Џон Коен, професор емеритус на...

(ВИДЕО) Доктори објавија снимка како изгледаат белите дробови инфицирани со коронавирусот

Еве како изгледаат белите дробови инфицирани со коронавирусот Снимката која ја отсликува...

Набавка на намирници за време на пандемија – Што треба да знаете?

Најчесто поставувани прашања во врска со набавката на намирници за време на пандемијата на...

Нервозни сте и преплашени – Совети од руски психолог кој ќе ви помогнат да ги надминете

Следете ги овие совети и ќе го пребродите овој период многу полесно Способноста на...

18-годишна девојка од Србија која е дијабетичар го победи корона вирусот

И покрај тоа што се бори со опасната болест веќе 10 години, таа успеа да го победи корона...

Коронавирусот кај трудниците – Бебето НЕ може да се зарази во стомакот на мајката

Нема потреба од паника за трудниците, бебињата можат да се заразат исклучиво со директен...

Коронавирусот после една недела престана да се шири во Јапонија

Како Јапонците успеаја да го стават корона вирусот под контрола? Цел свет се бори со...

(ВИДЕО) 4 јога вежби за правилно дишење и подобро функционирање на белите дробови

Многу се едноставни, правете ги секој ден. Во јогата постои техника на дишење која има големо...

Што да правите со облеката која сте ја носеле надвор од дома?

Доколку во текот на самоизолацијата сте излегле на воздух или до продавница, соблечете ја...

Како да го освежите воздухот во просториите – Едноставни и корисни трикови

Ви донесуваме неколку едноставни совети како до пријатен воздух во домот Стручњаците...

Совети од психолог – Зошто се чувствувате онака како што се чувствувате и како да ја победите личната криза

Зошто денес се чувствуваме на начинот на кој се чувствуваме, како да си го објасниме стравот,...

Жени – Внимавајте на овие нешта додека владее пандемијата на корона вирусот

За овие нешта морате да водите апсолутна грижа! Сите податоци велат дека епидемијата повеќе...

Препораки од Д-р Жан Митрев, како против коронавирусот? (ВИДЕО)

Д-р Жан Митрев го споделува своето мислење во врска со превенцијата против коронаворусот....

Како да разликувате маска од прекривач за лице кој не ве штити?

Во време кога хируршките маски станаа тешко достапни, голем број луѓе се определуваат за...

Што треба да знае секој од нас за да го намали ризикот од ширење на коронавирусот во домот

Важни совети за сите домаќинки на кои морате да обрнете внимание Инфекцијата корона вирус...

Индиската медицина со природен лек против корона вирусот

Овие билки го штитат телото од опасни инфекции Во борбата против Covid-19 најдобра превенција е...

Одете во набавка рано и тоа сами, притоа немојте да ги допирате сите намирници

Едно од најважните правила за да го намалите ризикот од зараза е да одите во продавница што...

Советувајте ги децата како правилно да ја одржуваат личната хигиена

Децата не ја сфаќаат одговорноста за чистотата на телото а тоа е задача на родителите да ги...

Најчести хигиенски грешки за кои не сте ни свесни дека ги правите

Многу луѓе понекогаш се зачудени кога ќе сфатат дека одредени правила поврзани со хигиената...

Какао – Една шолја дневно од овој лековит и вкусен напиток треба да ви стане навика

Не се работи само за вкусен напиток, туку и за лек кој би требало да го консумирате секој ден...