Категорија: Хуманост

4та хуманитарна штафетна трка за поддршка на заболените од Вилсонова болест

Здружението на граѓани за поддршка на лица со ретка болест Вилсон – Македонија, со...

ДИГИТАЛНА ТРАНСФОРМАЦИЈА ВО ФУНКЦИЈА НА ПОДОБАР СВЕТ: ИКТ СЕКТОРОТ СО ДОНАЦИЈА НА СВЕТСКИОТ ДЕН НА ХРАНАТА

Стопанска комора за информатички и комуникациски технологии (МАСИТ) го одбележува...

Секси пожарникари и слатки мачиња (ГАЛЕРИЈА)

Освен тоа што работат опасна работа и ги ризикуваат своите животи за да ги спасат туѓите...

Да помогнеме Горазд да застане на нозе и да може да ги направи првите чекори во животот – самостојно!

Горазд е ведро и весело дете на кое уште од мал не може да оди – дијагностицирано е проблем...

Од парите собрани од продавање отпад, му купиле тирцикл на другарчето кое боледува од церебрална парализа

Десетгодишниот Алекса Кукуљ, ученик во четврто одделение во едно основно училиште во...

Во ФК Професионал – првото училиште за фудбал во Македонија, децата од сите социјални категории имаат еднакви права

Фк Професионал постои повеќе од 17 години, се работи за првото фудбалско училиште во...

По повод „Светски ден на животните“- вечерва хуманитарна забава за бездомните

4 октомври е празник на сите животни. Светскиот ден на животните се празнува ширум светот со...

Македонската филхармонија на свеченото отворање на „Интерфест-Битола“

Македонската филхармонија, на 2 октомври, ќе гостува во Центарот за култура во Битола, на...

На малата Катерина ѝ е потребна помош: Зафатот е одложен, недостасуваат уште 800 евра

Да бидеме хумани и да донираме за Катерина Рујковска на која треба да ѝ се пресади рожница за...

Мотивациски говори – “Приказна за хероите од мојот град”

Црвениот крст на Република Македонија – Општинска организација Гази Баба – Скопје...

Фотограф шета низ светот и ги фотографира најубавите библиотеки! (ФОТО)

Италијанскиот уметник Масимо Листри издаде книга со фотографии од најубавите библиотеки во...

#365среќа Александра Ристовски: „Преку ПХВ програмата младите имаат можност да бидат промената која сакаат да ја видат во светот“

Кога мислиме на хуманост, помош и подавање рака кога е најпотребно секако помислуваме на...

Преку ПХВ програмата младите имаат можност да станат подобри личности и идни лидери на нашата земја

Црвен Крст во Акција-Промоција на Хумани Вредности” (ЦКА-ПХВ) e е програма која веќе 20...

Херој на неделата: Овој човек три денови копаше дупка за да го спаси мачето Сречко! (ФОТО)

„Херој на неделата ми е зетко Jove Stojanovski кој 3 дена копаше дупка за да спаси мало маче кое...

Бидете и вие дел од кампањата #ТрчајсоСрце за да им помогнеме на децата од СОС Детското цело

#СекојКилометарЗначи, приклучете се на кампањата и #ТрчајсоСрце за да им помогнеме заедно...

Ова е стоматологот од Скопје кој бесплатно им ги поправа забите на луѓето од социјално ранливите категории

„Не сме сите создадени да правиме големи работи, но затоа можеме да правиме мали работи со...

Фризерското студио Станче со хуман гест за децата без родители

Фризерското студио Станче е еден од најпосетуваните фризерски салони за мажи кај нас,...

ЗА МАЛАТА МИХАЕЛА – ПОМОГНЕТЕ СО МАЛА ДОНАЦИЈА ЗА ЕДЕН СРЕЌЕН ДЕТСКИ ЖИВОТ!

Да помогнеме на малата Михаела со мала донација да изврши успешен третман да може сама да...

55 години од катастрофалниот земјотрес – МКЦ за Скопје, 26.07.2018 година

55 години од скопскиот катастрофален земјотрес. МКЦ за Скопје е настан кој нѐ потсетува на...

Ова е Нанук, хаската која со години ги спасува планинарите во неволја! (ВИДЕО)

Седумгодишната хаска Нанук помагала во спасувањето на повредена девојка на Алјаска. Нанук...