Категорија: Хуманост

Црвениот крст ќе додели пехар за младинците од општинските организации

Во рамките на Црвен крст на Република Македонија веќе 16 години функционира програмата...

Видео: Фудбалерот на Гана Sulley Muntari дава пари на сиромашните во Бразил

Контроверзното првенство во Бразил, заради трошењето на големи државни средства за...

Пеколот на скопските улици

Ова е многу повеќе од животна приказна, ова е секојдневна борба на многу луѓе. Свеста на...

Видео: Како Албанец спасува Македонка од давење…

  Порталот Алмакос објави видео со Сафет Бајрами од село Лока од Скопје, каде што после многу...

Втора финална работилница Црвен крст во акција-Промоција на хумани вредности

Од 23 до 25 мај во центарот Солферино во Струга се одржa втората ПХВ финална работилница во...

Сонот на 9 годишниот Кен е да ги згрижи сите улични животни

Остварувањето на соновите е навистина добро, но уште подобро е кога сонот е да помогнеш на...

Огромен број на солидарни граѓани донираа во Црвениот крст на РМ

Според Црвениот крст на РМ, во текот на вчерашниот ден се собрани голем број на донации од...

Како може да им помогнете на настраданите во Србија и Босна?!

Ова се пунктовите каде што утре (недела) можете да донирате за жителите од Србија и БиХ кои...

Споделете за да му помогнеме на Зоран Маркович да го пронајдат спасувачите

10.000 волонтери со големо срце ќе се вклучат во помош од поплавите во Србија

БЕЛГРАД – тргна првиот автобус со волонтери вечерва околу 20:10 часот накај Шабац, каде што...

Видео: Дали животот на сиромашните вреди помалку? Дали начинат на облекување ќе ви го спаси животот?

 Ова видео е интересен социјален експеримент, кој сака да ни покаже колку облеката која ја...

Браво генерацијо! Матуранти се откажале од скапа облека за да помогнат на болни деца

Средношколците од северна Косовска Митровица се откажаа од матурските тоалети за да им...

Розева прошетка за борба против ракот на дојка на 17 мај во Градскиот парк

Македонското здружение за борба против ракот „Борка“  и оваа година, по шести пат, ја...

Светски ден на Црвениот крст и Црвената полумесечина

„Мојата приказна во Црвениот крст/Црвената полумесечина“ е мототото со кое се одбележува...

Прва финална работилница Црвен крст во акција-Промоција на хумани вредности

Овој викенд во центарот Солферино во Струга се оддржa првата ПХВ финална работилница во...

Волонтерите од Црвениот крст го одбележаа Часот на планетата земја во Скопје

  Вчера, во периодот од 20:30 до 21:30 часот, со исклучување на уличното осветлување на плоштадот...

Хуманитарна и крводарителска акција

Под мотото „Разиграј нечие срце“ Твитер Заедницата организира собирање гардероба (облека...

GIORGIO ARMANI во партнерство со UNICEF

Овој месец  Giorgio Armani парфемите во партнерство со Фондот на  UNICEF,   петта година по ред  ќе...

Мое тело, мое право

Човечкиот живот е бесценет, а исто толку е значаен личниот избор на човекот за прашања кои се...

Стрижењето на ова девојче го виделе над 800.000 луѓе и сите се трогнати

Емили Џејмс има само три години, а нејзината великодушност го трогна сиот свет. На предлог на...