Категорија: Хуманост

8-годишно момче ја прегрнува медицинската сестра која му дала дел од црниот дроб за да преживее

Ова 8-годишно младо момче денес живее здрав и убав живот четири месеци по трансплантацијата...

Поучна приказна: Бог и кога молчи помага!

Еднаш постоел еден човек по име Хакон, кој секогаш се молел и размислувал за распнувањето на...

Авиони испуштаат илјадници килограми зеленчук за да ги нахранат преживеаните животни во Австралија

Австралија пронаоѓа иновативни начини да се справи со последиците од катастрофалните...

Возач на училишен автобус собрал пари за да им купи подароци за Божиќ на децата кои ги вози

Ова е Куртис Џенкинс, возач на училишен автобус. Тој го прашал секое од децата во автобусот...

ПРЕДНОВОГОДИШНО: Студенти од „Стив Наумов“ направија топли куќарки за кучињата

Кучињата кои се дел од студентскиот дом „Стив Наумов“ си добија топол дом. Деновите со...

Во оваа епизода на „Вип на еден ден“ среќата и се насмевна на Виолета Костовска: Погледнете ја нејзината трансформација!

Виолета има само 30 години, а толку многу лузни. „Мајка ми се самоуби пиејки отров.“ Лошата...

Утре во Пунктот за бездомници на Црвениот крст во Момин Поток, ќе се поделат 70 новогодишни пакети со топла облека

Во пресрет на новогодишните празници, на 25 декември (среда) со почеток во 11. часот во Пунктот...

Кампања за реконструкција на живеалишта на социјално загрозени семејства со деца

Топол дом за сите и реконструкција на живеалишта на семејства со деца, кои се во социјален...

ХУМАНИТАРЕН ПРОЕКТ „ТОПОЛ ДОМ ЗА СИТЕ“

Здружението за хумано – општествен развој „Проект Среќа“ денес, 19 декември 2019 година, во...

Хуманитарен Божиќен танцов викенд- Од срце за Бојан

Хуманитарен Божиќен танцов викенд- Од срце за Бојан – се организира се со цел да се...

Оваа баба секоја година во засолништето за бездомници носи полна вреќа капи кои сама ги плете

На светот му се потребни повеќе луѓе со топло срце какво што има оваа бабичка. Таа преку...

98-годишна мајка му се придружила на својот 80-годишен син во дом за стари лица за да се грижи за него

Нема ништо помоќно од љубовта помеѓу мајката и своето дете, без разлика на возраста. Оваа...

Алпинисти го спасија кучето кое беше заглавено под Орлови карпи на Попова Шапка (ФОТО+ВИДЕО)

Членовите на алпинистичкиот клуб АК8 очекувале уште еден регуларен тренинг и обука под...

Во училиште во Ирска на децата по еден месец им се укинуваат домашните за да прават добри дела

Училиште во Ирска секоја година, по еден месец, ги укинува домашните задачи и наместо нив им...

Облечени во костими на суперхерои, волонтерите ќе се спуштаат со јажиња на Детска клиника и ќе подаруваат подароци

Тимот за спасувања на планина како дел од Тимот за одговор при катастрофи на Црвениот Крст...

#ИнстаСреќа: Кико е кучето кое има рак, а неговиот брат не се одвојува од него

Кико е куче кое има рак, па поради тооа бил и на операција на која морале да му ја ампутираат...

Оваа жена се плашела од пит булот на соседот, сѐ додека не ѝ го спасил животот

Ова е Симба – дружељубив и мил пит-бул. Но, за жал, некои луѓе го сметаат за страшен...

9-годишно дете црта портрети од миленичиња за да обезбеди храна за бездомни животни

Не носат сите херои наметки, но нивните добри дела зборуваат за нив. Ова е уште една приказна...

Денес се одбележува Меѓународниот ден на лицата со попреченост

3. декември го одбележуваме како Меѓународен ден на лицата со посебни потреби. Терминот...

Пејачот Џон Бон Џови отвори ресторани во кои се служи бесплатна храна за сиромашните

Пејачот Бон Џови им помага на луѓето на кои помошта им е најпотребна. Тој ја отвори...