Категорија: Новости и настани

Бидете дел од едукативната игра со Е-отпад на 2. јуни!

Модерните времиња и брзиот технолошки развој, генерира огромно количество Е-отпад. Но, дали...

Македонскиот документарец „Медена земја“ победи во Тел Авив и се квалификуваше за Оскар

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ на режисерите Љубомир Стефанов и Тамара...

Ева Соколовска: 11 натпревари и 11 златни медали по ритмичка гимнастика

Ева Соколовска е македонското златно девојче кое живее во Германија. На републичкиот...

Битолска млекара со голема донација го одбележа Светскиот ден на млекото: Повеќе од 200 загрозени семејства добија пакети Битолско млеко

Во пресрет на Светскиот ден на млекото, кој секоја година се одбележува на 1 јуни, Битолска...

На 6. јуни на Школка вежбајте за себе со PowerHouse Pilates, во чест на Ирина!

Неповторливата Ирина Митевска, причината поради која голем дел од женската популација се...

Светски ден за борба против Мултиплекс склероза

Мултиплекс склероза или скратено МС е хронично воспалително заболување на централниот...

Црвен Крст и оваа година ќе ја реализира активноста „Бајрамски цвет“

По повод празникот Рамазан Бајрам, Црвен крст на град Скопје во соработка со СУГС “Цветан...

Наташа Беквалац во сабота во Скопје

Наташа Беквалац, викендов со свој мини концерт ќе ја забавува македонската публика. Во...

Се одржа настан за отворање дијалог за женското репродуктивно здравје: Fixie Period Panties продолжува со кршење на табуата за менструацијата

На 28 мај, кога во светот се одбележува Денот на менструалната хигиена, чија цел е да се скршат...

Забавниот парк „Мега“ останува во Скопје до 1 јули (НОЌНА ФОТОГАЛЕРИЈА)

Адреналинскиот забавен парк „Мега“ е главна атракција за децата, но и за возрасните....

„Биди промената“ – Филмска вечер на 31. мај во Велес

Да се вратиме во минатото кога нашите родители биле млади и наместо да седат на кафе, оделе...

„School’s out” забава во ЗОО Скопје со Стефонатор, ЏП и Денсерс Јунајтед

За да го прославиме крајот на училишната година и да се радуваме на распустот кој следува, на...

Зошто ги славиме Светите Кирил и Методиј?

Големите македонски и сесловенски просветители Светите браќа Кирил и Методиј се...

Во Скопје ЗОО, целосно ќе се реновираат живеалиштата за кенгури и лавови

Деновиве во Скопје ЗОО, започнаа подготовките за реновирањето на живеалиштето на морскиот...

Лицата со попреченост отсега ќе може да влезат во Археолошки музеј со придружба на куче

Минатата недела ЈСП „Скопје“ соопшти дека лицата со посебни потреби ќе можат да се возат во...

Кумановецот Андреј е првак по информатика на државно ниво, а трет во светот!

Младиот Андреј Величковски, лани успеа да ја освои третата позиција на светско ниво, веднаш...

Денес се празнува летен Свети Никола

Верниците на православната црква денеска го одбележуваат летниот Свети Никола, празник...

Австрија тагува по Ники Лауда: Почина легендарниот шампион на Формула 1!

Трикратниот Формула 1 шампион, легендарниот Ники Лауда почина на 70-годишна возраст. Лауда ја...

На 29. јуни ќе се одржи првата Парада на гордоста во Скопје

Првата Парада на гордоста на скопските улици ќе се одржи на 29 јуни, соопшти Националната...

Уште едно успешно натпреварување на фризерското студио за мажи „Станче“: 3. место на меѓународниот шампионат во Црна Гора

Фризерското студио за мажи „Станче“, постојано успева да се задржи на врвот на сите...