Категорија: Технологија и наука

„Фавипиравир” е ефикасен лек против коронавирус, тврдат кинеските научници

Препаратот против грип „Фавипиравир” (познат и како „Авиган”) се покажал клинички...

Рускиот научник Шестопалов посочи кога ќе заврши пандемијата на коронавирусот

Александар Шестопалов е убеден дека сегашната состојба со инфекција со коронавирус е...

Фондацијата на Бил Гејтс донира 100 милиони долари за детекција и третирање на коронавирусот

Фондацијата Гејтс најави донација од 100 милиони долари во обид да го подобри откривањето и...

Во „Аџибадем Систина“ дијагноза и третман на срцева мана уште пред раѓањето на детето

Мултидисциплинарниот пристап во лекувањето на деца со срцеви мани кој почна да функционира...

Поразителни факти: Океаните се загреваат со таква брзина како да фрлате пет атомски бомби секоја секунда во водата

Океаните ширум светот сега се загреваат со иста брзина како кога би се фрлиле пет атомски...

Колку повеќе ги прегрнувате вашите деца, толку попаметни стануваат

Ако уживате да ги прегрнувате своите деца – продолжете да го правите тоа. Еден ден ќе ви...

5-годишно момче добива протетичка рака и за прв пат може да го прегрне својот брат

Кога Џејкоб се родил осум седмици порано, докторите веднаш забележале дека му недостасува...

Конечно е откриена најголемата тајна на Никола Тесла

Тајната наречена „Тајното оружје на Тесла“ е конечно откриена После многу години трагање и...

Научниците велат: Оваа храна најдобро го намалува стресот и нервозата!

Ако досега мислевте дека една ракија или пиво го намалува стресот, досега сте биле во голема...

20 моќни илустрации кои ја прикажуваат нашата тажна реалност

Во какви луѓе се претворивме? Ќе ви падне напамет ова прашање гледајќи ги илустрациите на...

Ова е нашата иднина: Како ќе изгледа интернетот во 2030 година

Се ближи крајот на ерата на слободниот говор! Публикацијата за дизајн, технологија, науката...

Ристана и Ванчо од Охрид на 53 години првпат станаа родители на близнаците Стефан и Стефанија

29 октомври е најсреќниот ден во животот на Ристана и Ванчо Ѓорѓиеви од Охрид. По...

Дури 84% од родителите се загрижени за онлајн безбедноста на нивното дете, но не одвојуваат време да зборуваат за тоа

Новото глобално истражување на Kaspersky открива предизвици зад ограничените семејни разговори...

Луѓето родени помеѓу 1985 и 1995 се најуникатните генерации на сите времиња. Еве зошто!

Луѓето родени помеѓу 1985 и 1995 се најуникатните генерации на сите времиња. Еве зошто: Тие се...

А1 Македонија – домаќин на А1 Дигитална конференција 2019!

На тема „Дигитализирај го твојот бизнис: Обликувај ја иднината! Европските искуства во...

Ученичка добила петка откако му предала на професорот празен лист!

Јапонската ученичка која предала празен есеј на часот по историја добила петка, откако...

Инстаграм доби “dark mode”: Еве како да го активирате!

Една од најпопуларните апликации во светот, а воедно и најпопуларната социјална платформа,...

Првата женска екипа на астронаутки ќе патува во вселената на 21. октомври!

НАСА соопшти дека две жени кои се наоѓаат на Меѓународната вселенска станица во октомври за...

Како изгледаше животот пред појавата на интернетот?

Генерациите родени во 80-тите и почетокот на 90-тите се последните кои имаа детство кое не...

Внуката на Чарли Чаплин ќе објави документарен филм за него

Приказна за легендарниот актер. Внуката на Чарли Чаплин, Кармен, работи на документарен филм...