Категорија: Технологија и наука

Фридрих Ниче умрел проколнувајќи го Бог, на смртна постела бил во огромни маки

После мозочниот удар започнале неговите денови на лудило 25 август, 1900, во 55 годишна доба,...

Фотограф ги отстранил телефоните од фотографиите, прикажувајќи ја тажната реалност на нашето секојдневие

Дали ја читате оваа статија од вашиот телефон? Најверојатно е така. Сега, замислете како би...

Официјален старт на глобалното движење Women in Tech во Македонија

Оваа среда ќе се означи со официјален старт на Women in Tech Macedonia – локално поглавје на...

Машките гени се подоминантни: Овие карактеристики детето може да ги наследи само од таткото

Дали е можно да се предвиди кои особини детето ќе ги наследи, колкав коефициент на...

Кои се тајните на успешниот онлајн бизнис

Да се започне работа онлајн делува како најлесна задача, но без следните вештини не можете...

Астробиолог покажува што се случува кога се обидувате да готвите на Антарктикот на -70 ºЦ

Cyprien Verseux е астробиолог кој моментално работи на најоддалечената научна база на светот:...

16-годишен прилепчанец измисли уникатен медицински шприц кој го заштитува медицинскиот персонал

Иако има само 16 години и е ученик во прилепската гимназија „Мирче Ацев“, Сашо Јандрески...

Дали сте помеѓу нив? – Натпросечно интелигентните жени ги имаат овие особини

Едно истражување во кое учествуваа преку 1000 жени со висок коефициент на интелигенција, се...

25 докази дека Јапонците живеат во 3019 година

Роботи како хотелски персонал, лифтови со хостеси и продавници во кои нема продавачи....

Голем успех на нашите студенти: Пронајдокот „Филтер за воздух вграден во велосипедско тркало“ освои златен медал на меѓународната изложба „KIWIE 2019“Јужна Кореја

Пронајдокот „Филтер за воздух вграден во велосипедско тркало“ остварен од наши студенти...

Илон Маск: Не го мешајте школувањето со образованието. Не одев јас на Харвард, туку луѓето кои работат за мене!

Пронаоѓачот и претприемник Илон Маск, не е обожавател на традиционалниот модел на...

Во Рим може да платите метро и автобус со рециклирање пластични шишиња

Рим почна со реализација на еден нов проект. Градските власти инсталираа три автомати за...

Подгответе го вашето дете за иднината и насочете го да го открие својот талент!

Замислете училиштата навистина да им помагаа на вашите деца уште од рана возраст да ги...

Презервативи кои ја менуваат бојата доколку партнерот има сексуално пренослива болест!

Сексот е основата на човечкото постоење. Без секс, никој од нас не би бил тука. Тоа е убава и...

Што е и зошто е важна емоционалната интелигенција?

Кога станува збор за емотивната интелигенција, многумина молчат и не се сигурни за што точно...

Во Холандија се изградија огромни вештачки острови за да ги спасат животните и билките

Водата од езерото Маркермер е загадена поради повеќедецениското градење на насипи....

Како се менувало лицето на човекот низ еволуцијата – 6 милиони години во 90 секунди! (ВИДЕО)

Џон Гурш е палеоуметник кој врз основа на проучувањето на фосили, а користејќи различни...

Научници излечија глувци заразени со ХИВ вирусот, велат дека луѓето можеби се следни!

Во светот има околу 37 милиони луѓе кои живеат со ХИВ, а најновата студија објавена во...

„Instagram“ и „WhatsApp“ наскоро добиваат нови имиња!

Јасно е дека Facebook од самиот почеток влијае на развојот на Instagram и WhatsApp, бидејќи на чело на...

Откриени се желки кои светат во темнина – и тоа во различни бои

Морски биолози околу Соломонските Острови откриле вид на желка која свети во мрак и има...